Pulmoner emboli'de iskemi modifiye albumin ve oksidatif stres göstergelerinin klinik tanıdaki yeri
The diagnostic value of ischemia modified albumin and oxidative stress products in pulmonary embolism
  1. Tez No: 577083
  2. Yazar: CEBRAİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN HAKKOYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Pulmoner emboli (PE), etkin tedavisi olan, sık görülen ve tedavi edilmezse yüksek mortalite oranları olan bir hastalıktır . PE'li hastalarda semptomların, radyolojik ve laboratuvar bulgularının non-spesifik olması olguların büyük çoğunluğunun doğru tanı almasına engel olmaktadır. Pulmoner emboli, akut myokard enfarktüsü, geçici iskemik atak, inme ve akut mezenter iskemi gibi tromboembolik ve iskemik hadiselerin de arasında bulunduğu bir çok patolojik süreçte oksidatif stres yer almaktadır. Bu çalışmada iskemi ürünü olan iskemi modifiye albumin (İMA), oksidatif stres (OS) ürünleri olan malondialdehit (MDA) ve glutatyonperoksidaz (GPO) düzeylerini belirleyerek iskemi-PE ve OS-PE ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamıza 01/01/2019 ile 30/06/2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisine başvurup PE tanısı alan 68 hasta ve altta yatan herhangi bir hastalığı olmayan 68 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. PE tanısı alan ve çalışmaya katılmaya onay veren hastalar ile sağlıklı göüllülerden flebotomi ile sarı kapaklı antikoagülan içermeyen kan tüpüne venöz kan alındı, ardından santrifüj edilerek serum elde edildi. Serum örneklerinin üzerine ad ve soyad yazılarak etiketlendi. Tüm tüpler -80 °C de çalışma gününe kadar muhafaza edildi. Bu çalışmada PE hasta grubu ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet olarak anlamlı fark yoktu (p=1.00).
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism (PE) is a common disease which has effective treatment and high mortality rates if left untreated. Since symptoms, radiological and laboratory findings of patients with PE are nonspesific, the correct diagnose of most cases is precluded. Oxidative stress is involved in PE, with many pathological pROCesses including thromboembolic and ischemic events such as acute myocardial infarction, transient ischemic attack, stroke and acute mesenteric ischemia. In this study, it is aimed to investigate the relationship between ischemia-PE and OS-PE by determining the levels of ischemia-modified albumin (IMA), malondialdehyde (MDA) and glutathione peroxidase (GPO), which are products of ischemia. Our study included 68 patients diagnosed with PE who admitted to Emergency Department of Kahramanmaras Sutcu Imam University Faculty of Medicine between 01/01/2019 and 06/30/2019 and 68 healty volunteers without concomitant disease. Venous blood was collected from volunteered patients who are exactly diagnosed as PE by phlebotomy in a yellow-capped anticoagulant-free blood tube and then centrifuged to obtain serum. Serum samples were labeled with name and surname. All tubes were maintained at -80°C until working day. There was no significant difference in age and sex between the PE and control groups (p=1.00).