Türkiye'de kısa ve uzun mesafe yüzen elit erkek yüzücülerin fizyolojik profillerinin karşılaştırılması
The comparison of long and short distance elite male swimmers' physiological profiles ın Turkey
  1. Tez No: 458314
  2. Yazar: DUYGU BİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÖNENÇ ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Temel sporların başında yer alan yüzme sporu kişinin temel ve yardımcı biyomotor yetilerini geliştirir. Yüzme branşında yüzülen mesafelere göre antropometrik ve fizyolojik özelliklerin belirlenmesi antrenör ve sporcular açısından yararlı olacaktır. Araştırmada, Türkiye'de kısa ve uzun mesafe yüzen elit erkek yüzücülerin fizyolojik ve antropometrik özelliklerinin incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya 6 ila 8 yıl süresince aktif olarak yüzen ve yarışan milli takım seviyesinde 14-21 yaş arasındaki 18 (9 kısa, 9 uzun mesafe yüzen) elit erkek yüzücü katılmıştır. Yüzücülere fizyolojik ve antropometrik özelliklerini belirleyen ölçüm ve testler uygulanmıştır. Uygulanan testler; vücut kompozisyon ölçümleri (boy, vücut ağırlığı, vücut yağ-kas-ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ), vücut yağ yüzdesi), kulaç uzunluğu (KU) ölçümü, 25metre (m) ve 400m serbest teknik yüzme, dikey sıçrama mesafesi ve anaerobik gücün hesaplanması, sırt ve bacak dinamometresi (kuvvet) testi, kulaç sıklığı (KS) ölçümü ve solunum fonksiyon testleridir. Bulgular: Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 21.0 programı, Pearson korelasyon testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Antropometrik özelliklerde kısa ve uzun mesafe yüzen yüzücüler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Swimming as one of the fundamental sports, develops individual's basic and auxiliary bio motor skills. Swimming can be beneficial for the trainers and athletes to define anthropometric and physiologic characteristics correlated to various distances in swimming branches. In this study, our aim is to compare and analyze the physiological and anthropometric characteristics of elite distant swimmers and sprinters in Turkey. Method: From the Turkish National Swimming Team, 18 male elite swimmers (9 short, 9 long distance swimmers) aged between 14 to 21 and swimming for 6 to 8 years participated in the study voluntarily. Tests and measurements were conducted on to the swimmers to define their physiological and anthropometrical properties. Conducted tests are; body composition measurements (height, body weight, body fat and muscle weight, body mass index (BMI), body fat ratio), stroke length measurement, 25 meter (m) and 400 m swim, vertical jump and calculation of anaerobic power, back and leg dinamometer test (strength), stroke rate and pulmonary function tests. Results: For the statistical analysis of the data the SPSS 21.0, Pearson correlation test. Mann-Whitney U test was used. The results of the anthropometric characteristics do not reveal a significant difference between long and short distance swimmers.