Buğday ve Arpa çeşitlerinin tuzluluğa tepkileri üzerine araştırma
A Study on salinity responses of wheat and barley cultivars
  1. Tez No: 45832
  2. Yazar: BANU MESTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
QZET Yüksek Lisans Tezi BU?DAY VE ARPA ÇEŞİTLERİNİN TUZLULU?A TEPKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA Banu Mesta Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ekrem KÜN 1995, Sayfa: 82 Jüri: Prof.Dr. Ekrem KÜN Prof.Dr. Murat ÖZGEN Prof.Dr. Nevzat YÜRÜR Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde yürütülen bu çalışmada“Ankara 86”ve“Tokak 157/37”arpa çeşitleri ile“Bezostaja I”,“Tosun 21”ve“Tosun 144”ekmeklik ve“Kundura 1149”,“Gediz 75”makarnalık buğday çeşitlerinin 0, 4, 8, 12 ve 16 mmhos/cm (NaCl, KC1, NaHC03, CaCl2, MgCİ, NaS04 tuzları kullanılarak hazırlanmış) düzeylerindeki suda, çimlenme ve fide gelişmeleri izlenmiş ve değişik tuz konsantrasyonlarında canlı kalan fideleri açık tarla parsellerine şaşırtılmıştır. Arpa ve buğday çeşitleri çimlenme ve fide dönemlerinde 4 mmhos/cm üzerindeki tuzluluğa yüksek duyarlılık göstermiştir. Tuz yoğunluklarında en yüksek çimlenme hızı %'lerini“Tosun 144”,“Tosun 21”ekmeklik buğday ve“Ankara 86”arpa çeşitleri; en yüksek çimlenme gücü % 'lerini“Tosun 144”ve“Bezostaja I”ekmeklik buğday ve“Ankara 86”arpa çeşitleri göstermiştir. Artan tuz dozlarına çimlenme hızı bakımından en yüksek duyarlılığı“Gediz 75”makarnalık“Bezostaja I”ekmeklik buğday çeşitleri gösterirken, çimlenme gücü bakımından en yüksek duyarlılığı“Tokak 157/37”arpa,“Tosun 21”ekmeklik,“Kundura 1149”makarnalık buğday çeşitleri göstermiştir. (16 mmhos/cm tuzluluk düzeyinde çimlenme hızı değerleri“Ankara 86”çeşidinde % 70 ve“Tosun 144”çeşidinde % 60 olmuş ve bu değerler son sayımda“Ankara 86”çeşidinde % 40'a ve“Tosun 144”çeşidinde % 30' a düşmüştür. Tuzda çimlendirilip tarlaya şaşırtılan bitkiler normal tarla koşullarında kendilerini toparlamış yalnızca ana başakta dane sayısına ilişkin değerlerde düşüşlere rastlanmıştır. Bu karakter bakımından“Ankara 86 ”ve“Tokak 157/37”arpa çeşitleri ile“Tosun 144”ekmeklik buğday çeşidi en yüksek değerleri göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Buğday, arpa, ilk gelişim dönemi, suda tuzluluk, tuzluluğa tepki.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis A STUDY ON SALINITY RESPONSES OF WHEAT AND BARLEY CULTIVARS Banu MESTA Ankara university Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Supervisor: Prof.Dr. Ekrem KÜN 1995, Page: 82 Jüri: Prof. Dr. Ekrem KÜN Prof. Dr. Murat ÖZGEN Prof. Dr. Nevzat YÜRÜR This study was carried out at the Department of Field Crops of Agricultural Faculty of Ankara University using barley cultivars (“Ankara 86”and“Tokak 157/37”), bread wheat cultivars (“Bezostaja I”,“Tosun 21”and“Tosun 144”), and durum wheat cultivars (“Kunduru 1149”and“Gediz 75”). The seeds of these cultivars were treated with water solutions with electricity conductivities 0, 4, 8, 12 and 16 mmhos/cm (adding by mixture of NaCİ, KC1, NaHC03, CaCİ2, MgCl, NaS04 salts). These seedlings which remained alive after treatment were transplanted to the fields. Barley and wheat cultivars showed high sensitivity to the salinity level above 4 mmhos/cm in their germination and seedling stage.“Tosun 144”,“Tosun 21”and“Ankara 86”performed the highest germination ratio of first count, whereas“Tosun 144”,“Bezostaja I”and“Ankara 86”had the highest germination ratio of the last count in the increasing salinity levels.“Gediz 75”and“Bezostaja I”performed the highest sensitivity in germination ratio of the first count, whereas“Tokak 157/37”,“Tosun 21”and“Kunduru 1149”had highest sensitivity in germination ratio of last count in the increasing salinity levels. In the 16 mmhos/cm salinity level, the percentages of the first count of“Ankara 86”and“Tosun 144”were 70 % and 60 %, respectively. The germination percentages of the last count of“Ankara 86”and“Tosun 144”were 40 % and 30 %, respectively. It was observed that all wheat and barley cultivars exposed to salinity during their first growth stage and later on kept growing in the normal field condition could restore and maintaine their growth up to the harvest. However, there had been some diminution in grain number of main spikes. The highest reductions in grain number of the main spike were found at the“Ankara 86”,“Tokak 157/37”and“Tosun 144”cultivars. KEY WORDS: Wheat, barley, first development, salinity, response to salinity