Arpa ağırlıklı bıldırcın rasyonlarına katılan roxazymeG enziminin besi performansına etkileri üzerine bir araştırma
A Research on the effect of Roxazyme G Supplementation to the barley ration on the fattening performance of japanese quail
- Tez No: 45833
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİM GÜROCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ARPA A?IRLIKLI BILDIRCIN RASYONLARINA KATILAN ROXAZYME G ENZİMİNİN BESİ PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Selda Nalbantoğlu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman-.Prof. Dr. Yılmaz YÜCELEN 1995, sayfa:22 Jüri :Prof.Dr.Yılmaz YÜCELEN Prof. Dr. Besim GÜROCAK Prof Dr. Orhan ÖZTÜRKCAN Deneme, günlük yaşta ve her birinde 13 adet Japon bıldırcın civcivi bulunan 3 tekerrürlü 5 deneme grubunda yürütülmüştür. 5 hafta süren denemede %44,50 mısır içeren kontrolrasyonu ile %45 arpa içeren 3.,4.,5. grup rasyonlara %0,5, %1,0, %1,5 düzeylerinde Roxazyme G enzimi ilave edilmiştir. Deneme sonu itibariyle bıldırcınların ortalama canlı ağırlıkları sırasıyla 169,34g, 167,95g, 171,83g, 168,04g, 172,87g; 0-5 hafta ortalama yem tüketimleri 523,72g, 561, 50g, 553,60g, 560,80g, 567,50g ve ortalama yem değerlendirme sayıları ise 3,28, 3,55, 3,43, 3,54, 3,48 olarak bulunmuştur. Deneme sonunda canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi yem değerlendirme sayısı ve ölüm oranları bakımından enzimli gruplar lehine bir üstünlük saptanmamıştır (p>0.05). ANAHTAR KELİMELER: Bıldırcın, Arpa, Canlı Ağırlık, Yem Tüketimi, Yemden Yararlanma, Roxazyme-G.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE EFFECT OF ROXAZYME G SUPPLEMENTATION TO THE BARLEY BASED RATIONS ON THE FATTENING PERFORMANCE OF JAPANESE QUAIL Selda NALBANTO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Yılmaz YÜCELEN 1995,Page:22 Jury :Prof.Dr. Yılmaz YÜCELEN Prof. Dr. Besim GÜROCAK Prof.Dr.Orhan ÖZTÜRKCAN The experiment was conducted in 5 groups with 3 replicates in which 13 day old Japanese quail chicks. In the experiment continued 5 weeks, the control rations which include 44,50 % maize and 45 % barley, those of third, fourth and fifth groups were fed the same rations plus 0,5 %, 1,0 %, 1.5 % Roxazyme G mixture respectively. At the end of the experiment, the average live weight of Japanese quail were found as 169,34g, 167,95g, 171,83g, 168,04g, 172,87g; between 0-5 weeks average feed consumptions as 523,72g, 561,50g, 553,60g, 560,80g, 567,50g and average feed efficiency rations as 3,28, 3,55, 3,43, 3,54, 3,48 respectively. According to the results, enzyme supplemented groups had not better performance were not found statistically significant for live weight, feed consumption, feed efficiency (p>0,05). KEY WORDS: Japanese quail, barley, live weight, feed consumption, feed efficiency, Roxazyme G