İdiopatik parkinson hastalığının nöropsikolojik değerlendirmesinde yeni geliştirilmiş testlerin yerleşik testlerle karşılaştırılması
The comparison of newly developed tests with the previously established ones for screening cognition in parkinson's disease
- Tez No: 458332
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN GÜRVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada İdiopatik Parkinson hastalığı nöropsikolojik değerlendirmesinde spesifik geliştirilmiş olan Parkinson's Disease-Cognitive Rating Scale / Parkinson Hastalığı Kognitif Derecelendirme Ölçeği (PD-CRS), Parkinson's Disease Dementia – Short Screen / Parkinson Hastalığı Demansı-Kısa Tarama Testi (PDD-SS) ve Scales For Outcomes In Parkinson's Disease-Cognition / Parkinson Hastalığı Kognisyon Değerlendirme Ölçeği (SCOPA-COG) testlerinin Addenbrook Kognitif Değerlendirme Bataryası (ACE-R), Mini Mental Durum Değerlendirmesi (MMSE) ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi (MOCA) gibi yerleşik kullanımdaki testlerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Birleşik Krallık Beyin Bankası kriterlerine göre İdiopatik Parkinson hastalığı tanısı alan 61 hasta katılmıştır. Hastaların kognisyonları MOCA, MMSE, ACE-R, PD-CRS, PDD-SS ve SCOPA-COG testleri ile değerlendirildi. Tüm testler arasındaki korelasyona bakılıp, yeni geliştirilmiş testler için kesme noktaları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of Parkinson's Disease Cognitive Rating Scale (PD-CRS), Parkinson Disease Dementia- Short Screening Test (PDD-SS) and Scales for Outcomes in Comparisons of Parkinson's Disease-Cognition (SCOPA-COG) which was developed specifically for neuropsychological evaluation of Idiopathic Parkinson's Disease with previously established tests such as Addenbrook Cognitive Examination Battery (ACE-R), Mini Mental State Assessment (MMSE) and Montreal Cognitive Assessment Test (MOCA). Methods: Sixty-one patients with Idiopathic Parkinson's Disease were included in the study according to the UK Brain Bank criteria. Cognitive abilities of the patients were evaluated by MOCA, MMSE, ACE-R, PD-CRS, PDD-SS and SCOPA-COG tests. The correlation between all tests was checked and the cut-off points were determined for newly developed tests.