Farklı dental porselen sistemlerinin aşınma ve renk değişimlerinin araştırılması
Investigation of the wear and color changes of different dental porcelain
- Tez No: 480946
- Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BOLAYIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, günümüzde kullanılan dört farklı porselen sisteminin (düşük ısı feldspatik, monolitik zirkonya, lityum disilikat cam seramik ve lösit cam seramik), farklı yüzey işlemleri (overglaze ve mekanik cila) uygulanması sonucu doğal mine karşısındaki aşınma miktarlarının ve renk değişimlerinin incelenmesi amaçlandı. Tüm porselen grupları, overglaze işlemi uygulanan ve mekanik cila uygulanan iki alt gruba ayrıldı. Bu alt gruplar 8'er porselen örneği içermekteydi. Örnekler, 9 mm çapında ve 3 mm yüksekliğinde daire tabanlı silindirler olarak hazırlandı. Toplam 64 adet porselen örneğinin karşıtı olarak kullanılmak üzere ortodontik veya periodontal endikasyonlar sebebiyle çekilmiş, doku kaybına uğramamış, çürük ve dolgu bulunmayan 64 adet alt 1. premolar diş hazırlandı. Örneklere, çiğneme simülatöründe (SD Mechatronik Chewing Simulator CS-4.8), 50 N çiğneme kuvveti altında, 1 Hz frekansta, 600.000 çiğneme siklusu ve 10.000 adet 5- 55 °C arasında termal siklus uygulandı. Porselen örneklerin yüzey pürüzlüğü ölçümleri için optik profilometre (Phaze View / Zee Scope, France), Taramalı Elektron Mikroskobu (Tescan / Mira 3 / Çek Cumhuriyeti) , renk değerleri için spektrofotometre (Vita Easyshade Advance / Almanya), karşıt dişlerin ağırlık ölçümleri için hassas tartı (A&D Weighing GR-300 lab balance / ABD) kullanıldı. Çalışmamızın bulguları; zirkonya içerikli porselenlerin, glaze ve mekanik cila işlemi uygulanan gruplarının arasında, aşınma ve aşındırma durumlarında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the wear of four type of ceramics (low-fusing feldspathic, monolithic zirconia, lithium disilicate glass and leucite glass ceramic) with different surface treatments (glazed and polished) against enamel. All dental porcelain groups included 8 samle of glazed and 8 sample of polished porcelain. This speciments shape was 9 mm diameter circle based cylindrical with 3 mm height. 64 cavity and filling free mandibular 1st premolar teeth, which were removed due to orthodontic or periodontal indications, were prepared to use as antagonist. Speciments were mechanically loaded in dual-axis chewing simulator and subjected to 600.000 cyles of 50N masticating force each at a frequency of 1 Hz and 10.000 thermal cycles of 5-55 °C. Optical profilometer (Phaze View / Zee Scope, France) and electron microscope Tescan / Mira 3 / Czech Republic) were used for surface roughness measurements, spectrophotometer (Vita Easyshade Advance / Germany) was used for color measurements of porcelain samples. Sensitive digital scale (A&D Weigthing GR-300 lab balance / USA)) was used for weight measurements of antagonist teeth. Results: Wear and abrasion values between glazed and polished groups of zirconia were found statistically non-significant. (p>0,05) Wear and abrasion values between glazed and polished groups of lithium disilicate glass and leucite glass ceramic were found statistically significant. (p0,05) ΔE changes of all ceramic groups were found statistically significant.