Web tabanlı uzaktan eğitim ve danışmanlığın miyokard enfarktüsü geçirmiş bireylerin tedaviye uyumu ve iyilik durumuna etkisi
The compliance of the web based remote training and consultancy on individual's treatment having suffered myocardial infarction and its effects on well-being
- Tez No: 458360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışma, sanal ortam ve bilişim teknolojileri kullanılarak MI geçiren bireylere gereksinim duydukları konularda web tabanlı uzaktan eğitim ve danışmanlığın, bireyin tedavisine uyumu ve belirlenen bazı parametreler ile fonksiyonel, iyilik durumuna etkisini belirlemek amacı ile ön test-son test kontrol gruplu tekrarlayan ölçümlü deneysel tasarımlı planlandı. Çalışmanın evrenini, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi'nin Kardiyoloji Klinikleri ve Koroner Yoğun Bakım Ünitelerinde akut MI nedeniyle tedavi gören bireyler, örneklemi araştırmaya katılmayı kabul eden 120 birey oluşturdu. Araştırma 2 aşamada gerçekleştirildi. Birinci aşamada deney grubu için web tabanlı uzaktan eğitim programı, kontrol grubu için ise eğitim kitapçığı hazırlandı. İkinci aşamada deney ve kontrol grubu oluşturularak eğitim uygulandı ve sonuçlar değerlendirildi. Veriler, Hasta Bilgi Formu, Miyokard Enfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği (MIDAS) ve Hasta İzlem Formu ile toplandı, IBM SPSS Statistics 22 programı ile analiz edildi. Çalışma kapsamındaki bireylerin yaş ortalamasının54,52±12,98 yıl, çoğunun erkek, evli, okuryazar\ilköğretim mezunu, çalışmadığı, hafif kilolu, düzenli beslendiği ama egzersiz yapmadığı ve miyokard enfarktüsü hakkında daha önce eğitim almadığı görüldü. Deney ve kontrol gruplarının demografik verilerinin homojen dağılım gösterdiği, her iki grupta taburculuktan 3 ay sonra belirlenen kan değerlerinin düştüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
This pretest-posttest with control group with experimental design study was designed with the aim of determining the compliance of the web based remote training and consultancy, which is required by the individuals suffering MI, on individual's treatment and its effects on functionality and well-being of the individual with some parameters determined by means of using virtual platforms and information technologies. The population of the study consists of individuals being treated due to acute MI in the Cardiology Clinics and Coronary Intensive Care Units of the Sakarya University Training and Research Hospital and Sakarya Yenikent Public Hospital, and the sample consists of 120 individuals having agreed to participate in the research. The research was carried out in two phases. For the first phase, it was prepared the web based remote training program for the test group and training document for the control group. In the second phase, test and control groups were created and the training was applied, then the results were evaluated. The data have been collected via Patient Information Form, The Myocardial Infarction Dimensional Assessment Scale (MIDAS) and Patient Follow-up Form, and then they have been analyzed with the IBM SPSS Statistics 22 program. It has been observed from the study that the age averages are 54,52±12,98 years, majority of the participants are male, married, literate/primary school graduate, medium weight, have regular diets but do not exercise and that they have not been trained beforehand on myocardial infarction. It has been determined that the test and control groups' demographic data are homogenously distributed, and the blood values of both groups determined 3 months after the discharge are lower.