İskemik inme'de TNF related apoptosis ınducing ligand (TRAIL) 'in rolü
Role of tnf related apoptosis inducing ligand (TRAIL) in ischemic stroke
- Tez No: 458366
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Genetik, Nöroloji, Biochemistry, Genetics, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Sinirbilimler Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: İnme, vasküler nedenlerden kaynaklanan nörolojik bir hastalıktır. İskemik inmeler, tüm inmelerin %80–90'ını oluşturmaktadır. İskemik inmede hastalığın prognozunun tahmini, tedavinin belirlenmesi ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesi için biyobelirtece ihtiyaç bulunmaktadır. Tez kapsamında TNF ilişkili apoptoz uyarıcı ligand (TRAIL) proteini biyobelirteç adayı olarak seçilmiştir. TRAIL proteini iskemik inme patogenezinde rolü olan apoptoz yolağında yer almaktadır. Önceki çalışmalarda iskemik kalp hastalığı için biyobelirteç olduğu gösterilmiştir. İskemik inme hayvan modellerinde beyinde TRAIL ekspresyonunu arttığı gösterilmiştir. Projede amaçlarımız; 1)İskemik inme hastalarının ve sağlıklı gönüllülerin serum TRAIL protein düzeyinde ve periferik kan mononükleer hücrelerde mRNA düzeyinde farkı gözleyerek, hastalığın patogenezine katkı sağlamak, 2) İnme sonrası dönemde belirli periyotlarda serumdaki düzeyinde ve periferik kan mononükleer hücrelerde mRNA düzeyindeki değişimleri izleyerek, progresyon ile TRAIL düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek, 3) TRAIL düzeyi ve inmede rolü olan risk faktörleri arasındaki korelasyonun incelenmesi. Yöntem: Çalışmamıza 95 inme olgusu ve 95 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hasta grubundan 1., 7., 28. günde 3 kez ve kontrollerden 1 kez kan örnekleri alınmıştır. Hastaların değerlendirilmesinde NIH inme ölçeği ve Modifiye Rankin Ölçeği kullanılmıştır. Serum TRAIL protein düzeyi ELISA yöntemiyle, periferik kan mononükleer hücrelerinde TRAIL mRNA düzeyi ise real-time kantitatif PCR yöntemi ile belirlenmiştir. Bulgular: Serum TRAIL protein düzeylerinin ve periferik kan mononükleer hücrelerinde TRAIL mRNA ekspresyon düzeyinin, sağlıklı kontrollere oranla istatistiksel anlamlılıkla daha düşük olduğu saptanmıştır. Bunun yanında serum TRAIL proteni ve periferik kan mononükleer hücrelerinde TRAIL mRNA ekspresyon düzeyinin, zamanla artış eğilimi gösterdiği saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızın iskemik inmede prognozunun tahminine, tedavinin belirlenmesine ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesine katkı sağlayacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Stroke is a neurological disorder which is originating from brain vascular problem and it is the third common cause of death in all around the world. 80-90% of all strokes have ischemic origin. The diagnosis of stroke is made with neuroimaging. We still need a biomarker in ischemic stroke to predict prognosis, to determine the treatment and evaluation of response to treatment. In this project, TNF related apoptosis inducing ligand (TRAIL) has been selected as a candidate biomarker for ischemic stroke. TRAIL is located in apoptosis pathway which has an important role in ischemic stroke. Previous study showed that TRAIL is a biomarker for ischemic heart disease. In addition TRAIL expression in the brain was increased in animal model of stroke. Our aims are: 1)To make a contribution to pathogenesis of disease through searching the difference of TRAIL protein levels in serum and TRAIL mRNA in peripheric blood mononuclear cells of patients with controls, 2) To evaluate association between TRAIL levels and stroke progression through analyzing TRAIL protein levels in serum and TRAIL mRNA levels in peripheric blood mononuclear cells at different periods after stroke, 3) To evaluate the correlation between TRAIL level ischemic stroke risk factors. Method: We got 95 stroke patients who will referred to Dokuz Eylul University Hospital for acute ischemic stroke within 24 hours and 95 healthy persons who are similar to patients groups for age and sex. Blood samples are taken from patients 3 times at 1st ,7th , 28th days and once from healthy persons. NIH Stoke scale and Modified Rankin Scale are used for evaluation of patients. TRAIL protein level are evaluated by ELISA, TRAIL mRNA levels will be analysed with quantitative real-time PCR. Results: Our study showed that stroke patients have statistically significant lower levels of TRAIL protein and TRAIL mRNA expression TRAIL protein level and TRAIL mRNA expression levels increased later periods. Conclusion: We believe that our study will contribute to predict prognosis, to determine the treatment and evaluation of response to treatment in stroke.