Standart genel anestezi altında laparoskopik cerrahi geçiren hastalarda premedikasyonun mide sıvısında PH, volüm ve antioksidan enzimler üzerine etkisi
Effects on gastric mucosal antioxidant enzymes' levels, gastric ph and gastric fluid volume of premedication undergoing laparoscopic surgery procedures under general anesthesia
- Tez No: 458385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIZ, PROF. DR. HAFİZE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Anesthesiology and Reanimation, Gastroenterology, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş-Amaç: Laparoskopik cerrahide yeterli görüntü elde edilmesinde midenin boş olması önemlidir. Dolayısıyla artmış mide içeriği ve asit sekresyonu, genel anestezi altında regürjite olarak hava yollarında daralma, laringospazm, bronkospazm ve aspirasyon pnömonisi gibi komplikasyonlara yol açmaktadır. Bununla birlikte artmış mide hacmi, cerrahi manipülasyonu da zorlaştırmakta ve postoperatif bulantı ve kusmaya neden olmaktadır. Bu nedenle hastalarda mide sıvısı hacmi ve asiditesini azaltan ilaçların premedikasyonda profilaktik olarak kullanımı bu tür komplikasyonların giderilmesinde ve gelişmesini engellemede faydalı olabilir. Biz bu çalışmamızda kullanılan farklı premedikasyon ilaçlarının; mide pH, mide sıvısı hacmi ve gastrik antioksidan enzim düzeylerine etkisini ortaya koymayı ve ortaya çıkan verilerle preoperatif süreçteki premedikasyon için önerilerde bulunmayı amaçladık. Materyal-Metot: Bu amaçla çalışmamız, tıp fakültemiz etik kurulundan onay alındıktan sonra elektif laparoskopik cerrahi işlem geçiren, ASA 1-2 grubu, BMI > 25 kg/m2 olan, 18-65 yaşlarında yazılı onayı alınan 100 hasta üzerinde çalışıldı. Bu hastalar premedikasyon türüne göre rastgele 4 farklı gruba ayrıldı. Grup 1, anestezi indüksiyonundan önce IV olarak Metoklopramid+Famotidin uygulanan hastalar; Grup 2, Metoklopramid+Pantoprazol uygulanan hastalar; Grup 3, Pantoprazol uygulanan hastalar ve Grup 4 (Kontrol grubu) premedikasyon uygulanmayan hastalar olarak belirlendi. Standart anestezi indüksiyonunu takiben orogastrik veya nazogastrik sonda yoluyla entübasyonun hemen sonrasında ve ekstübasyon öncesinde mide içeriği alındı. Olguların demografik özellikleri, açlık süresi, ASA grubu, laparoskopik cerrahi işlemler, operasyon süresi ve uygulanan premedikasyonlar kaydedildi. Ekstübasyon sonrası tüm hastalar postoperatif yan etkiler açısından gözlemlendi ve yan etkiler kaydedildi. Postoperatif bulantı kusmanın değerlendirilmesi için Postoperatif Bulantı Kusma (PONV Scale) Skalası kullanıldı. Bulgular: Metoklopramid, Famotidin ve Pantoprazol ile uygulanan hasta grubunda hem mide sıvısının azaltılmasında hem de mide pH'nın yükseltilmesinde kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu görüldü (p=0,000). Metoklopramid, Famotidin ve Pantoprazol ile uygulanan premedikasyonun, postoperatif yan etkiler ve PONV Skalası açısından kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu görüldü (p=0,005). Metoklopramid, Famotidin ve Pantoprazol ile uygulanan premedikasyonun gastrik antioksidan enzim düzeyleri üzerine olan (GPx, SOD, CAT) etkilerine bakıldığında kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı görüldü (p=0,37). Sonuç olarak, Kilolu ve obez hastaların (BMI>25 kg/m2) premedikasyonunda mide asiditesi, mide sıvı hacmi ve postoperatif yan etkilerin azaltılmasında Metoklopramid, Famotidin ve Pantoprazol'un güvenli ve etkin bir şekilde kullanılabileceği kanaatine varıldı. Premedikasyonda kullanılan gastroprotektif ilaçların, mide sıvısında antioksidan enzim düzeylerine etkisi üzerine daha fazla klinik ve deneysel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is important to have an empty stomach during laparoscopic surgery procedures to achieve sufficient image quality. Therefore, increased stomach contents and acid secretion regurgitation under general anesthesia leads to complications such as constriction of the airways, laryngospasm, bronchospasm and aspiration pneumonia. For these reasons, the use of prophylactic drugs which reduce gastric liquid volume and acidity as premedication for patients can be useful in preventing development of such complications. However also increased gastric fluid volume complicates surgical manipulation and causes postoperative nausea and vomiting. In the present study, we intended to determine the effect on gastric fluid volume, gastric pH and gastric mucosal antioxidant enzymes' levels by using different premedication drugs and to suggest the best premedication from the resulting data in the preoperative process. For this purpose, after our medical school obtained approval from the Board of Ethics, we studied 100 patients undergoing elective laparoscopic surgical procedures, ASA 1-2 group, BMI > 25 kg/m2, 18-65 years of age who provided express written consent. These patients were divided into four different groups depending on the type of random premedication. These were; Group 1 administered IV Metoclopramide + Famotidine before anesthesia induction; Group 2 administered Metoclopramide + Pantoprazole; Group 3 administered only Pantoprazole, and Group 4 (control group) not administered premedication. Stomach contents were retrieved two times; immediately after intubation and prior to extubation through an orogastric or nasogastric tube. The patient's demographic characteristics, fasting duration, ASA group, laparoscopic surgical procedures and duration and administered premedication drugs were recorded. All patients were observed for postoperative side effects and side effects after extubation was recorded. Postoperative Nausea and Vomiting Scale (PONV Scale) was used for post-operative nausea and vomiting. A statistically significant difference was proven in reduced stomach fluid volume as well as increased gastric pH in patients who were administered Metoclopramide, Famotidine and Pantoprazole compared to the control group (p=0.000). The difference was statistically significant in terms of postoperative side effects and Postoperative Nausea and Vomiting Scale (PONV Scale) for patients who were administered Metoclopramide, Famotidine and Pantoprazole compared to the control group (p=0.005). When we were observed the effects on gastric mucosal antioxidant enzymes' levels (GPx, SOD, CAT) of the premedication of patients who were administered Metoclopramide, Famotidine and Pantoprazole, there was no statistically significant difference compared to the control group (p=0.37). In conclusion, the use of Metoclopramide, Famotidine and Pantoprazole is safe and effective in reducing gastric acidity, gastric fluid volume and postoperative side effects especially for overweight and obese patients (BMI > 25 kg/m2). More clinical and experimental trials are needed effects on gastric mucosal antioxidant enzymes' levels of gastroprotective drugs as premedication.