Sigara bağımlısı bireylerde sağlıklı yaşam biçimi davranışının ve etkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of healthy living behavior and effective factors in smoking individuals
  1. Tez No: 458398
  2. Yazar: MERYEM SOLAK KARABÖRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmada, sigara bağımlısı bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını ve etkili faktörlerin değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran 121 sigara bağımlısı hasta ile Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 120 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri içeren anket formu, sağlıklı yaşam biçimi davranış ölçeği II formu ile sigara bağımlılarına sigara ile ilişkili sorular ve Fagerström Nikotin Bağımlılık testi formu uygulandı. İstatistiksel analizde Ki-kare, t-testi, tek ve iki yönlü varyans analizi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması sigara kullananlarda 32,7±8,9 yıl iken sigara kullanmayanlarda 33,9±9,3 yıl olarak saptanmıştır. Gruplar arasında sosyo-demografik özellikler açısından fark yoktur. Sigara bağımlısı bireylerin sigara kullandığı yıl ortalaması kadınlarda 12,8±7,9 ve erkeklerde 13,6±8,9 yıl olup kadın ve erkekler arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (p=0,626). Sağlıklı yaşam biçimi davranış ölçeği puan ortalaması sigara kullananlarda 122,9±16,9 ve sigara kullanmayanlarda ise 131,4±18,5 bulunmuştur. Sigara kullanamayanlarda sigara kullananlara göre sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği puan ortalaması yüksek olup, istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate healthy lifestyle behaviors and effective factors of smoking addicted individuals. Material and Methods: 121 smokers who were admitted to the outpatient clinic and 120 healthy individuals who applied to the Family Physician Policlinic at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine were included. A questionnaire containing socio-demographic characteristics, a healthy lifestyle behavior scale II form, smoking-related questions on tobacco addicts, and the Fagerström Nicotine Dependence test form were applied to the participant. Chi-square, t-test, single- and two-way analysis of variance were used for statistical analysis. Results: The average age of participants was 32,7±8,9 years in smokers and 33,9±9,3 years in non-smokers. There was no difference in terms of socio-demographic characteristics among the groups. The mean of smoking cigarette of addiction were 12,8±7,9 for females and 13,6±8,9 for males and there was no statistical difference between males and females (p=0,626). Healthy lifestyle behavior scale scores were found to be 122,9±16,9 in smokers and 131,4±8,5 in non-smokers. The mean score of healthy lifestyle behaviors according to smokers was higher in non-smokers than smokers and statistically significant (p=0,001).