Lateral antrastomi ve krestal yaklaşımlı teknikler kullanılarak yapılan sinüs tabanı ogmentasyonu sonrası sitokin statüsünün karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Evaluation and comparison of cytokine status following lateral antrostomy and crestal approach techniques performed for sinus floor augmentation
  1. Tez No: 458425
  2. Yazar: NAZLI PINAR UÇKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Diş hekimliği pratiğinde özellikle maksiller posterior bölgede diş kayıpları sonrası sinusün pnömatizasyonu ile birlikte azalan kemik yüksekliği sebebiyle çeşitli ogmentasyon teknikleri rutin uygulamalar haline gelmiştir. Bu amaçla lateral antrastomi ve krestal yaklaşım olmak üzere iki ana teknik kullanılmaktadır. Patolojik hastalıklar ve yapılan cerrahi işlemler sonucu doku hasarı veya travma gelişebilmekte bunun sonucunda da immun sistem hücrelerinin ve bunların mediatlerinin uyarılmasına sebep olabilmektedir. Bu mediatörlerden akut immun cevapta ilk ortaya çıkanlar tümör nekrozis faktör-alfa, interlökin-1beta ve interlökin-6 gibi proinflamatuar sitokinlerdir. Bu çalışmanın amacı, lateral anstrastomi tekniği ve krestal yaklaşım ile sinüs tabanı ogmentasyonunu uygulanan hastaların sitokin seviyelerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 20 adet hastadan 10 hastaya lateral antrastomi tekniği (Grup I) uygulanırken 10 hastaya da krestal yaklaşımla sinüs tabanı ogmentasyonu (Grup II) uygulanmış ve hastaların operasyondan önce, operasyondan sonra 1. saat, operasyondan sonra 1. gün ve operasyondan sonra 1. hafta serum örnekleri alınmıştır. Her iki grupta da TNF alfa preoperatif zamanda en yüksek seviyede tespit edilirken IL-1beta seviyesi operasyonu takiben 1. saat, IL-6 ise operasyon sonrası 1. gün en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Üç sitokinin de 1. haftanın sonunda değerlerinin düştüğü tespit edilmiştir. Grup II' de TNF alfa değerlerinin operasyondan sonra 1. saat, IL-6 değerlerinin de operasyondan sonra 1. hafta grup I' e oranla daha yüksek olduğu sonucu elde edilirken, bunun; krestal yaklaşımla sinüs tabanı ogmentasyonu esnasında kemikte oluşturulan kontrolsüz fraktür ile işlemin daha travmatik hale gelmesi sonucu akut immun cevabı arttırdığından kaynaklandığını düşünmekteyiz. İlgili literatürler incelendiğinde çalışmamız, farklı sinus tabanı ogmentasyonu tekniklerinde sitokin statüsünün incelendiği ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The tooth loss from the posterior maxillary region causes height and width loss of alveolar bone. It is because of the effect of the extraction but also because of the pneumatization of the sinus. Various grafting techniuques in this region such as lateral antrastomy and crestal appraoch sinus floor augmentation have been developed aiming to gain in volüme in mentioned region. Pathological illnesses and surgical procedures are performed as a result of tissue injury or trauma which may develop as a result of the immune system cells and can lead to stimulation of their mediators. The aim of this study is to evaluate and compare the cytokine status of techniques mentioned. In the present study, 10 patients have underwent lateral antrastomy technique (1. Group) whereas 10 patients have underwent crestal approach. Serum samples were taken at four different time points as preoperatively, first hour postoperatively, first day postoperatively and finally first week postoperatively. TNF-alpha values at first hour postoperatively and interleukin-6 values at first week postoperatively were statistically significant higher in group 2 when compared with group 1. These results could be commented as uncontrolled fracture in the bone due to crestal approch could be the reason for higher cytokine status. To the best of our knowledge, the present study is the first report in this field.