Osmanlı fetva mecmualarında tıp
Medicine in Ottoman fatwa collections
  1. Tez No: 458426
  2. Yazar: MERVE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Klasik fetva mecmuaları Osmanlı tıbbi yaşamına, dönemin sağlık standartlarına ve tıbbi birikime dair bilgiler sunan tarihi birer vesika niteliği taşımaktadır. İlgili mecmualar Osmanlı toplumunun günlük hayatta karşılaştığı tıbbi sorunların dini ilgilendiren yönünü ve bu problemlere din adamları tarafından sunulan çözümleri yansıtan pek çok fetvayı dağınık halde ve çeşitli başlıklar altında içermektedir. Bu çalışmada 16-19. yüzyıl Osmanlısına ait temsil gücü yüksek bazı fetva mecmualarının incelenerek Osmanlı tıp pratiği ve fetvalar arasındaki karşılıklı etkileşimin ortaya konması hedeflenmiştir. Bu amaçla sağlık hizmetleri, insan bedeni, hastalıklar ve tedaviler şeklinde sistematize edilen başlıklar altında ilgili fetvaların tasviri olarak sunulmasının yanı sıra fetvalar Osmanlı tıp tarihi ve İslam hukuku açısından da yorumlanmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ottoman fatwa (religious verdict) collections are historical documents which present information regarding medical life, health standards and medical fund of knowledge of Ottoman period. Aforementioned collections contain numerous of fatwas that reflect religious aspects of daily medical challenges of Ottoman society and solutions by religious scholars toward these medical issues, in disorganized ways and under several titles. This work aims to research some outstanding Ottoman fatwa collections belong to between 16th and 19th centuries and to reveal the interplay of Ottoman medical practice and fatwas. Therefore, this thesis not only presents the fatwas under the titles of health care, human body, diseases and treatments in a descriptive way, but it also interprets and analyzes them in terms of Ottoman medical history and classical fiqh (Islamic jurisprudence).