Evinde ve huzurevinde yaşayan 65 yaş üstü bireylerin fiziksel uygunlukları ve fiziksel aktivitelerinin karşılaştırılması
Comparison of physical fitness and pyhsical activies in i̇ndividuals over 65 years old who live at home and at nursing home
- Tez No: 458429
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DAŞKAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde yaşlı nüfusunun artması kronik hastalıkların yüksek prevelansına yol açarak sağlık harcamalarını arttırmaktadır. Bireyler yaşlandıkça daha az aktif hale gelmekte, bu yüzden fiziksel uygunluk düzeylerinde kayıplar olmakta ve fiziksel aktivitedeki azalma yaşlılık sürecindeki bozulmalara sebep olan hastalıkların ortaya çıkmasıyla sonuçlanmaktadır. Çalışmamızın amacı, huzur evinde ve kendi evinde yaşayan yaşlıların fiziksel uygunluk ve fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek ve karşılaştırmaktı. Çalışmaya yaşları 65-96 yıl arasında değişen toplam 75 birey (huzurevinde kalan 37, kendi evinde yaşayan 38 kişi) alındı. Fiziksel aktivite düzeyi, Yaşlılar için Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE)'nin Türkçe Versiyonu ile belirlendi. Fiziksel uygunluk, Senior Fitness Test (SFT) protokolü ile değerlendirildi. SFT 6 parametresi kullanıldı. Sandalyede Otur-Kalk Test, Ağırlık Kaldırma Test, İki Dakika Adım Test (2DAT), Sandalyede Otur Uzan Test, Sırt Kaşıma Testi, Sekiz Adım Kalk Yürü Testi. SFT; üst ve alt gövde kuvveti, aerobik endurans, üst ve alt gövde fleksibilitesi ve çeviklik/dinamik denge ölçümlerini içermektedir. SFT, sandalyede otur kalk testi, ağırlık kaldırma testi, sandalyede otur uzan testi, sırt kaşıma testi, sekiz adım kalk yürü testi puanları açısından iki grup benzerdi (p>0,05). SFT 2DAT öncesi istirahat nabzı, SFT 2DAT testi puanı ve 2DAT testi sonrası nabız değerlerinde iki grup arasındaki istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı.
Özet (Çeviri)
The increase in population of the elderly also increases the health costs by causing higher prevalence of the chronic diseases. As people get older, they become less active, thus appears strays in physical fitness and the impairment in physical activity results in the occurrence of the diseases which cause impairment during senility period. Overall aim of our study is to determine and compare the levels of physical fitness and physical activity. Our study was carried out with a total of 75 individuals aged between 65-96 (37 of them residing at nursing home, 38 of them residing at their own homes). Level of physical activity was determined with Turkish version of (PASE) Physical Activity Scale for the Elderly. Physical fitness was evaluated via Senior Fitness Test (SFT) protocol. SFT 6 parameter was used: Chair Stand Test, Arm Curl Test, 2 min Step Test, Chair Sit and Reach Test, Back Scracth Test, 8 Foot Up and Go Test. SFT includes the measurements of upper and lower body strength, aerobic endurance, upper and lower body flexibilities and agility / dynamic balance. The two groups showed similar SFT results in terms of Chair Stand Test, Arm Curl Test, Chair Sit and Reach Test, Back Scratch Test and 8 Foot Up and Go Test (p>0,05). Between two groups, there was statistically significant difference in the rates of resting pulse before SFT 2 min Step Test, SFT 2 min Step Test score and of resting pulse after SFT 2 min Step Test.