Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan personelin fiziksel aktivite düzeyleri, bazı fiziksel özellikleri ve fiziksel uygunluk seviyelerinin tespiti
This study was conducted to determine some physical characteristics, physical activity capacity and physical fitness of the employees in Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü
- Tez No: 458442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZAHİT SERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ndeki çalışanların bazı fiziksel özelliklerinin, fiziksel aktivite kapasitesinin ve fiziksel uygunluklarının değerlendirilmesi ama-cıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda belirtilen kavramların araştırılarak ele alındığı çalışmada hem anket uygulamasına gidilmiş hem de katılımcıların fiziksel özellikleri ölçülerek not edilmiştir. Müdürlükte çalışan 13'ü kadın 37'si erkek olmak üzere toplam 50 katılımcı ile gerçekleştirilen çalışmada, ANOVA, t-Test ve basit istatistiki usullerle analizler yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda, Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde çalışan kadın katılımcıların erkeklere göre daha aktif oldukları, kurumda çalışan erkeklerin çoğunluğunun kilo problemi çektiği, kadınların işle ilgili aktiviteler anlamında daha aktifken, erkeklerin boş zaman ve sporla ilgili aktiviteler anlamında daha aktif olduğu bulunmuştur. Ayrıca fiziksel özellik değerleri gözetildiğinde katılımcıların fiziksel uygunluk anlamında yeterli performansı sergileyemedikleri, dolayısıyla da sporu yöneten, spor yapmayı teşvik edici ve özendirici bir kurum olması beklenen örgütün, istenilen temsil ve teşvik düzeyinde olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine some physical characteristics, physical activity capacity and physical fitness of the employees in Tekirdağ Gençlik Hiz-metleri ve Spor İl Müdürlüğü. To do that, stated terms was identified in the study, and both a questionnaire and several measurements were applied to participants, and the results were noted. The study was conducted with the 50 employees which comprises of 13 female and 37 male participants, and an ANOVA analysis, t-Test and some basic statistical methods were applied to this sample. Results show that, female participants of Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü are more active than the male participants, most the male participants are having a weight problem, female participants are more active in business relat-ed activities where male participants are more active at their free time and sports related issues. Moreover, it has been found that the participants are not exhibiting enough performance in terms of being physically fit due to their physical characteris-tics, thus, the organization, -which is ruling the sportive activities and expected to be supportive and incentive about doing sports, is found neither incentive nor supportive enough to be a representative.