Ergenlik döneminde futbol oynayan sporcuların sportif performans düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the sports performance levels of the football players in the adolescent period
- Tez No: 458443
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızda ergenlik döneminde futbol oynayan ve futbol oynamayan bireylerin sportif performans düzeylerini temel motorik özellikler kapsamında incelemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya ergenlik döneminde bulunan lise öğrencilerinden amatör kulüplerde veya okul sporlarında aktif sporcu olarak yer alan (n: 50) sporcu deney grubunda ve yine herhangi bir şekilde futbol resmi müsabakalarında ve kulüplerinde yer almamış, futbol yeteneği sınırlı (n: 50) kontrol grubunda olmak üzere toplam (n: 100) erkek öğrenci gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Deney ve kontrol gruplarına otoritelerce kabul edilmiş futbola özgü koordinatif becerilerini yansıtan testler uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:In the study, the sportive performance levels of the individuals who play and don't play soccer during adolescence were aimed to examine in terms of basic motor skills. Material and Method:The study included a total of 100 athletes, of which 50 were active high school students as athletes in amateur clubs and 50 have not participated in soccer in official competitions and clubs in any way and have limited football ability. All of the participants were male in the adolescence period and participated in the study voluntarily. In the experimental and control groups, tests accepted as reflecting football-specific coordinative skills by authoritative were used. The data obtained in the study were analyzed by using the SPSS for Windows 22.0 program.