Türkiye'nin 1990-2003 ve 2004-2015 yılları arası iç ve dış borç analizi üzerine bir uygulama
An application of Turkiye's foreign debt analysis over the periods of 1990-2003 and 2004-2015
  1. Tez No: 458514
  2. Yazar: ELMAS ÖCALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devlet, görevlerini yerine getirmek için finansman sağlama yollarına başvurmuştur. Bunların içinde şüphesiz iç ve dış borçlanmanın yeri oldukça büyüktür. Ülkemizin ekonomik tarihine baktığımız zaman da borçlanma yöntemi pek çok dönemde tartışma konusu olmuştur. Bu calışmanın amacı Türkiye'nin 2003 yılı öncesi ve sonrası iç ve dış borç verilerini uluslararası para birimi olan dolar üzerinden karşılaştırarak doğru sonuçların ortaya konması ve bunların yorumlanmasıdır. Böylelikle süregelen iç borç ve dış borç stoku ile ilgili tartışmalara açıklık kazandırılması, gelecek çalışmalara da ışık tutması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As it is all over the world, the government in our country also applied financing methods in order to supply finance for carrying out it's duties. Among these, internal borrowing and external borrowing clearly are quite important. Looking back our country's economical history, borrowing has been a point at issue over many periods. The purpose of this study is to compare Turkiye's internal and external borrowing data in international currency of dollar to produce correct results and commenting these results. Thus, it is aimed to clarify the continual debates over internal and external borrowing and also to shed light on future studies.