Şirket değerleme yöntemlerinden indirgenmiş nakit akımları yöntemi ve lojistik sektöründe bir uygulama
Method of di̇scounted cash flow by company evaluation and an application in logistics industry
- Tez No: 458567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmamızda, lojistik sektöründe gerçek ve faal bir firma uygulama çalışması olarak seçilmiş, İndirgenmiş nakit akımları yöntemi kullanılarak firmanın bugünkü değerini hesaplamaya yönelik çalışmalar yapılmış ve bu yöntemin Türkiye'de Lojistik sektöründe uygulanabilir sonuçlar verip vermediği uygulama çalışması ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Değerleme günümüzde Finansal yönetimin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Firmaların amaçlarına baktığımızda genel olarak hedeflerine ulaşmak, işletmenin piyasa değerini bununla beraber şirket sahiplerinin servetlerini maksimum seviyeye çıkarmak olarak belirlenebilir. Günümüzde artık firmaların amacı, klasik olarak düşünülen kar maksimizasyonu değil de firmanın piyasa değerinin maksimum kılınması olarak karşımıza çıkan değer maksimizasyonu olmuştur. Şirketlerin esas amacının hisse değeri maksimizasyonu olduğu düşünüldüğünde değerleme süreci daha da önemli hale gelmektedir. Özel veya kamu sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin gerçek değerlerinin doğru olarak tespit edilmesi bir anlamda ekonominin büyümesi ve ilerlemesi için de önemli bir göstergedir. Bundan dolayı ekonomilerin global olduğu, ekonomik sınırların kalktığı ve sermaye hareketlerinin çok daha hızlı olduğu günümüz dünyasında, ekonomilerdeki gelişmeyle beraber şirket değerlemesinin önemi artmaktadır. Ekonomik hayatın oluşması ve gelişmesinde en önemli rolü oynayan etkenler firmaların varlığı ve yarattıkları değerler olmuştur. Bu çalışma kapsamında başlangıçta, firma değerlemesine ilişkin detaylı bir akademik tarama yapılmış ve uygulamalar gözden geçirilmiştir. Bu noktada, öncelikli olarak firma değerlemesine ilişkin kavramsal çerçeve incelenerek çeşitli değer kavramları belirlenmeye çalışılmıştır. Değer ve fiyat arasındaki ilişki açıklanarak değerleme ve fiyatlama tanımlanmıştır. Değerlemede kavramsal çerçeve belirlendikten sonra, değerleme yöntemleri belirli bir sınıflama çerçevesinde açıklanmıştır. Bu kapsamda firma değerleme, piyasa temelli değerleme yöntemleri, varlıkların değerine dayalı değerleme yöntemleri, gelirlere dayalı değerleme yöntemleri ve gelecekteki beklentilere dayalı değerleme yöntemleri olarak belirlenmiş ve her bir bölümde yer alan modeller açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca tez çalışmamıza konu olan İndirgenmiş Nakit Akımları yöntemi detaylıca açıklanmaya çalışılmış, Lojistik sektörü hakkında güncel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Sektöre yol göstermesi ve bir rehber niteliğinde olması açısından lojistik sektöründe faaliyet gösteren gerçek ve faal bir firmanın mali verileri titizlikle incelenmiş ve bunun üzerinden uygulama çalışılması yapılmış, sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis,we have chosen a real company that operates in the logistics sector, and we tried to calculate the present value of the company using discounted cash flows method. And we tried to find out whether this method can give practicle results within Turkey. Actuall,valuation has been an inseparable element of the financial management. When we consider the goals of companies, generally, we can determine the goals of a company to be the maximize the wealth of the shareholders of the company by increasing the market value of the company. Today, the goal of the companies has become the maximization of company value rather than the classical goal which was profit maximization. When we consider that today the goal of a company has become share value maximization, we can safely say that valuation process turned out to be more important. Consequently, in our age when the global economies and capital movements has become more and more mobile, due to the developments in the global economy the importance of company valuation increases. The assets and values created within companies, are the prominent factors that influence the economical life and its development. Within our current work, we have conducted a detailed search about company valuation, and we evaluated numerous practices. Then we have analyzed the conceptual framework related to company valuation, and we tried to identify certain concepts related to“value”. Additionally, we have defined valuation and pricing by explaining the relationship between value and prices. Following the identification of the conceptual framework, we have explained valuation methods within a certain classification. In this context, company valuation is considered based on methods related to market values, asset valuation, revenues, and expectations. And in the related sections, we tried to explain the relevant methods. Additionally, we explained discounted cash flow methods and we presented current developments about the logistics sector in detail. We aimed to make this work as a guidance for the sector, and for this purpose, we studied meticulously the financial data of a real and active company, we valued this company and evaluated the results.