The effects of policy pledges and fairness perception on political decisions: An experimental analysis on voting when self interest and moral conflict
Politik vaatlerin ve adalet algısının politik kararlara etkisi: Kişisel yararlar ve ahlak anlayışının ters düştüğü durumlarda oy verme üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 458606
  2. Yazar: F. CEREN AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, politik kararlara yönelik teorik açıklamalar deneysel olarak test edilmiştir. Konuyla ilgili teorilerin ve modellerin varsayımları kullanılarak bir seçim simülasyonu dizayn edilmiştir. Yalnızca deney sonucunda elde edilen veriler kullanılmış gerçek veriler veya makro modellere yer verilmemiştir. Deneysel sonuçlar haricinde hiçbir ampirik analiz yapılmamıştır. Bu deneyin amacı, simülasyon davranışları bireysel davranışları gözlemlemek olduğu için, makro tahmin ve analizler yerine bireysel stratejilere davranışsal açıklamalar sunulmuştur. Bireysel davranışlara açıklama sunan sosyal tercih modelleri ve politik rekabet teorileri tasarlanan deney dahilinde test edilmiştir. Sonuçlar, politikacı rolündeki bireylerin faydalarını maksimize etmek için farklı stratejiler izleyebileceklerini gösterir niteliktedir. Oyun sonuçlarına göre seçmenlerin çoğu kendi faydaları doğrultusunda oy verdiler yani, bencil oy verme davranış daha yüksek orandadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, theoretical explanations on political decisions are tested experimentally. By using the assumptions of formal theories and predictions of the relevant models, a game has been designed as a political election simulation. Data from the experiment is analyzed; no macro data has been used. Except for the experimental outcomes, no empirical evidence is yielded. The aim of this experiment was to observe individual behaviors in a simulation. Therefore, instead of providing macro predictions and empirical evidence, this study provides explanations from behavioral economics approach to individual strategies. Social preference models and political competition theory has been examined by using an experimental model. This study showed that individuals as politicians pursued strategies to maximize their votes. On the other hand, we observed that voters mostly vote self interestedly.