L'ambiguite constructive en relations internationales
Uluslararası ilişkilerde yapıcı muğlaklık
  1. Tez No: 458605
  2. Yazar: ÖKKEŞ FERHAT ZABUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENENT SAVAŞ CAZALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Henry Kissinger yapıcı muğlaklığı“politik bir amaca ulaşmak için dilin kasten muğlak olarak kullanılması”olarak tanımlamıştı. Tarih boyunca devletler bu tarz muğlaklıkları ya kendi ulusal çıkarları için ya da başka devletler ya da milletler arasındaki uyuşmazlıkların çözümü için kullanmışlardır. Bu tez“Yapıcı muğlaklık nedir?”sorusundan yola çıkarak, bu tarz muğlaklıkların nasıl oluşturulduğu, ne amaçlar için kullanılabileceği ve devletlerin bu tarz muğlaklıklarla karşılaşmaları durumunda bunları nasıl çözebilecekleriyle alakalı fikirler ortaya koymaktadır. Tezin son bölümünde, BM'nin Kıbrıs konusundaki uyuşmazlığı çözmek için hazırladığı Annan Planında bulunan muğlaklıklar, söylemsel kurumsalcılık teorisinin analitik çerçevesi yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Henry Kissinger defined constructive ambiguity as“the deliberate use of ambiguous language on a sensitive issue in order to advance some political purpose”. Throughout the whole history, states have made use of this kind of ambiguities in order to have the maximum national interest or to resolve the conflicts among states or nations. This thesis focuses on the question“What is constructive ambiguity?”and brings forward ideas about how this kind of ambiguities can be created, for what purposes they can be used and how states can decode these ambiguities. In the last chapter of the thesis, the Annan Plan prepared for resolving the conflict in Cyprus is examined within the scope of the analytical framework of discursive institutionalism.