Kaza sigortası sözleşmesi
Accident insurance contracts
  1. Tez No: 458621
  2. Yazar: EVRİM AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AMASYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu çalışmanın konusunu“ani ve dışarıdan bir olayın etkisiyle, riziko kişisinin iradesi dışında ölmesine neden olan yahut onun sağlığını zedelenmeye uğratan olay”olarak tanımlanan“kaza”kavramı teşkil etmektedir. Kazaya karşı sigorta, tanımda sayılan unsurların mevcut olduğu bir olay dolayısıyla kişinin ölmesi, geçici veya sürekli sakat kalması, geçici veya sürekli işgörememesi hallerinde ve yapılan tedavi giderleri için teminat sağlar. Sigortacının gerçekleştireceği ödeme ölüm hali için sigorta bedelinin tamamı ödenirken, sakatlık ve işgöremezlik için farklı düzenlemeler mevcuttur. Tedavi giderleri bakımından ise sigortacının ödemesi gereken meblağ, gerçekte tedavi giderlerine yapılan masraf kadardır. Söz konusu çalışma, Türk özel sigorta hukukunda yer alan kaza sigortasını tüm yönleriyle ele almayı ve tespit edilen sorunlara çözümler getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of this study constitutes the concept of“accident”, which is defined as“an event that causes insured to die outside the will, or an injury that damages his health”, under the influence of a sudden and external event. Insurance against accidents provides assurance for the death of a person, temporary or permanent disability, temporary or permanent invalidity, and treatment costs incurred, in the event that elements mentioned above in definition are available. The insurer pays the full amount of the sum insured in case of death of the insured, whereas there are different payment arrangements for disability and invalidity. In terms of treatment costs, the amount that the insurer has to pay is actually the cost of the treatment costs. The aim of this study is to examine the accident insurance in Turkish private insurance law in all its aspects and to solve the problems identified.