Desired flow of radioactive materials in Turkey
Türkiye'de arzu edilen radyoaktif madde taşımacılığı süreci
- Tez No: 458630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda radyasyon ve radyoaktif maddelerin kullanımının artması radyasyondan korunmayı önemli bir konu haline getirmiştir. Bizler farkında olmasak da, radyoaktif kaynaklar hava, kara, deniz ve hatta demiryoluyla sağlık, endüstri, araştırma vs. amaçlar doğrultusunda sürekli olarak taşınmaktadır. Bu taşımalara konu olan radyoaktif maddelerin miktarı, küçük miktardaki nihai tüketici ürünlerinden, büyük miktarlardaki ışınlanmış nükleer yakıt taşımalarına kadar değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada, radyoaktif madde taşımacılığının kurallar, sağlık, güvenlik, çevre ve lojistik kalitesi açılarından nasıl yapılması gerektiğini keşfetmeyi amaçlıyoruz. Bunu yaparken, Türkiye'yi örnek olarak alarak; kuralların gerçek hayatta nasıl uygulandığını, radyoaktif kargo taşımacılığına dahil olan aktörler arasındaki sorunları, geçmişte radyoaktif kargo taşımacılığında yaşanan olayları, güvenli, yasalara uygun hareket edilen bir çevre için alınması gereken önlemleri anlatmaya çalışacağız. Ilk olarak tehlikeli maddelerin neler olduğunu açıklayıp, sonrasında açımızı daraltarak radyoaktif maddeler üzerinde yoğunlaşacağız.
Özet (Çeviri)
In recent years, increased use of radiation and radioactive materials have made radiation protection a concern even in our daily lives. Although we are not aware of it, the radioactive sources are constantly being transported via air, road and ocean ways for medical, industrial, research etc. purposes throughout the world. The quantity of radioactive materials transported all around the world varies from negligible quantities in shipments of consumer products to very large quantities in shipments of irradiated nuclear fuel. In this study, we aim to discover desired flow of radioactive materials from regulatory, health, safety, environment and logistics quality perspectives. In doing so, we will take Turkey as an example to demonstrate implementation of regulations in real life, problems between actors in radioactive cargo transportation, history of radioactive incidents and the quality measures to be taken for improved and safe, legal environment. We firstly start with identifying dangerous goods and then continue with narrowing our focus point to radioactives.