Hozanetî dı hozanên Sebırî Botanî da
Sabri Botani şiiri ile şiir
  1. Tez No: 458839
  2. Yazar: HAREEM HAJİ SULAİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VECHİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Şiir, edebi biçimler ve edebi söylem teorisidir. Özellikle şiir teorisine atıf yapabilir. Bu araştırma SABRİ BOTANİ'nin şiir şiirini içermektedir. Genel olarak, şi-irleri son derece objektif bir anlatımdır, çünkü belirli bir vatanseverlik ve milli duygu motifini içermektedir. Araştırma ayrıca, sosyal, nezaket ve apolitik hayatı gözenek aşamalarına ve şiirini nasıl organca uyguladığının sanatsal resmine de uyguladı. Şiirinden çıkan bazı makaleler, kullanılan dil ifadesi ve genel tayfsallık açısından tartıldı ve tartıldı ve icra edildi. Şiir metoduyla niceliksel olarak çıkarılan önemli konular vurgulanmıştır. Sonuçta amaçlarımıza ulaşmak için analitik ve tanımlayıcı syl-labus'u kul-lanmamız gerekir. Araştırmamız süresince şair sabree BOTANI'nin halkının acısını ve hüznünü yaşayan ve gördüğü siyasi şairlerden biri olduğu düşünülürken birtakım so-nuçlara vardık. Şiir amaçlarının çoğu, insanları, haklarını protesto etmek ve yükseltmek için teşvik etmekti. Şiiri dürüstçe direnişin ve haksızlığa karşı önemli bir edebiyat çemberi olarak kabul edildi. Ayrıca, şiir dili basit kabul ediliyor ve halkının olgunluk duygusunu ifade ediyor; gerçek toplumsal durum ve bağımsızlık ve barışçı yaşam mücadelesi boyunca ne kadar acı çekiyorlar.
Özet (Çeviri)
Poetics is the theory of literary forms and literary discourse. It may refer specifically to the theory of poetry, although some speakers use the term so broadly as to denote the concept of“theory”itself. This reserch includes the poetry in poetry by SABRI BOTANI. In general, his poems are highly objective expressive, since it contains a particular pattern of pat-riotic and national feeling aimed. The search conducted also, to the pore's stages of social, courtesy and apo-litical life, and the artistic picture of how he organized his poetry as well. Some arti-cles from his poetry were analyzed for language expression used and for the overall spectarcularity, weigh and performer. The important subjects which are quantitively exited by his poems method were also emphasized. Eventually we have to use the analytical and descriptive syllabus to reach our aims. During course of our research we reached several conclusions, included, that the poet sabree BOTANI is considered one of the political poets, who lived and saw the pain and sadness of his people. Most of his poetry purposes were to urge people to protest and upraise for their rights. His poem was honestly considered as important literature ring for the resistance and against injustice. Also, his language of poetry considered to be simple and express the feeling of the maturity of his people, which include the actual social situation and how much they suffer during their struggle for the independent and peaceful living.