Di edebiyata Kurdî ya kevin û nû da erkên rexneyî
Kürt edebiyatında eski eleştiri ve yeni eleştiri arasınındaki eleştiri görevi
  1. Tez No: 458840
  2. Yazar: FARMAN IBRAHIM AWLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yazınsal eleştiri, edebi alanın önemli bir konusudur, çünkü bu, edebi metinlerin değerlendirilmesi ve analizi, metinler arasında ayrım yapar ve iyi metinleri kötü metinlerden ayırır, aynı zamanda metinleri ve bazen de yazarları değerlendirir. Metinler. Okuyucuların metinlerin zayıf ve güçlü noktalarını kolayca bulmalarına yardımcı olur. Bu araştırma, modern ve eski eleştiri çalışmalarını, geçmiş yüzyıllardaki eleştiri eserlerinin bugünkü çalışmasından tamamen farklı olduğunu gösteriyor; farklılıklar, metin değerlendirmelerinin ilkeleri ve ölçütleri ya da her ikisinin de eleştirel ölçümleri içeriyor. Yöntemler. Yazarın durumu, toplumsal devletleri, siyasi ve ekonomik sorunları ve bilimsel ilerlemeleri nedeniyle bazen eleştiri çalışmalarında değişiklikler olur ... ..etc. Edebi eleştiri her zaman bir edebiyat parçasını değerlendirmek, incelemek ve incelemektir. Kürt edebiyatında, ilk sanat eseri yazdıktan sonra edebi eleştiri ortaya çıktı. Çünkü eskiden edebi eserlere ulaşamadık ya da edebi eserimiz olmadığı için edebi eleştiri için uluslararası bir çerçeve yaratamadık. Fakat son birkaç yılda edebi eleştiri çok gelişti. Şimdi şunu söyleyebiliriz ki, Kürt edebi eleştirisi onu komşu ülkelerle ve hatta batı edebi eleştiri ile karşılaştırabileceğimiz seviyededir. Kürt edebiyatında edebi eleştiri çalışmaları, modern eleştirilerin ortaya çıkmasından sonra geliştirildi. Gelişimin nedeni olarak Kabul edilen bazı faktörler vardır, dünyadaki iyi ve gelişmiş bir edebi metin kriterleri Kürt edebiyatındakiyle aynıdır. Örneğin, Arstovalılar (kurbağalar) yaşlılık döneminde yaşanan her tragedyayı ve komediyi değerlendirmenin ilkeleri olarak düşünülmüş, (Shex Razay Talabany) bazı şiirlerinde bu kriterlerin bir tür var ve her ikisinin de ilkeleri aynı, Bu nedenle Kürtçe edebi eleştiri, metinleri değerlendirerek ve iyi olanı ayırt ederek okuyucuları ikna eder. (Ahmade Xane) şiirlerine göre kötü metin yoktur, çünkü yazarların gayretlerinin dikkate alınması gerektiğine inanmaktadır ancak (Mallay Jzire), bu davanın Ahmed khane inancına ters düştüğünü belirtmektedir. Iyi ve kötü yazılmış metinlerdir ve bu, edebi eleştiri eseridir.
Özet (Çeviri)
Literary criticism is an important subject of literature field, because it is the evaluation and the analysis of literal texts, it differentiates between the texts and separates good texts from bad ones, it also does the work of evaluating the texts and even sometimes the authors of the texts. It helps the readers find out weak and strong points of the texts easily. This research shows the work of the modern and old criticism, the work of criticism in the past centuries is completely different from the work of it in present, the differences are in the principles and criteria of text evaluations or the critical measurements of both of the methods. Changes sometimes happen to the work of criticism because of the author situation, social states, political and economic issues and the progression of science…..etc. Literary criticism is always to evaluate, scrutinize and study a piece of literature. In Kurdish literature, after writing the first piece of art, literary criticism emerged. Because in the past we could not attain literary works or because we did not have written literary works, we were not able to create an international framework for our literary criticism. But in the past few years, literary criticism has been developed a lot. We can now say that Kurdish literary criticism is at level where we can compare it to the neighboring countries and even the western literary criticism. The work of literal criticism in Kurdish literature has been developed after the appearance of modern criticism accordingly. There are some factors that are considered as the cause of the development, the criteria's for a good and developed literal text in the world are the same as in Kurdish literature. For instance, Arstovans play (the frogs) in the old ages was considered as the principles of evaluating every tragedy and comedy, a kind of those criteria's does exist in some poems of (Shex Razay Talabany) and the principles of both are the same, so Kurdish literal criticism convinces the readers by evaluating the texts and differentiating a good one from bad one. There is no bad text according to the poems of (Ahmade Xane ), because he believes that the efforts of the writers must be considered, but (Mallay Jzire ) points to this case reversal to the belief of (Ahmade khane), he says there are good and bad literal texts and this is the work of literal criticism. Key world: Literary Criticism , Research , Analysis , Tragedy , Comedy