Rola Salih Yusufî di çapemeniya Kurdîde
Kürt basinin da Salih Yusuf'un rolü
- Tez No: 458838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Her millet için gazeteciliğin meydana gelmesi o ulusun tarihinde önemli bir çalışma olarak kabul edilir. Gazetecilik önemli bir aksiyondur ve çalışkanlık isteyen kişilerin işidir. Gazetecilik insanın çalışma mirasıdır. Bu yolla insanları ne kadar çabuk eğitirse insanlarla ilişki ve alaka o kadar çabuk gelisir. Gazeteciliğin meydana gelmesi diğer tabii olaylar gibi anlık bir olay değildir, tarih içerisinde ozel bir çalışma sayfasıdır. İnsan ve insanlık oldukça gazetecilik de devam edecektir. Böyle çalışmalar neticesinde Kürt gazetecilik ve dergiciliği de kendini gösterdi. Bu da Kürt veya Kürdistan ismi ile bağlantılı olarak ilerledi. Örneğin: Kürdistan, Kürt Çağrısı, Kürt Güneşi, Kürt Günü, Kürt Yazısı ve Kürdistan Günlüğü gibi… Yusvî de, tum Kürdistan'da tanınan, bilinen yarım asır yaşamını siyasette geçiren önemli bir dilbilimci ve şairdir. Yine Kürt basını alanında bilinen bir yazar, özellikle de Kürdistan'ın güneyi ve Irak'ta dergi ve gazetelerde çokça emeği olup yazar, başyazar, imtiyaz sahipliği yapması onun zekiliginin ve cesurluğunun gostergesidir. Kendi dönemindeki olay ve konularinda fayda görerek mesajını hogörü ile ileterek Kürtlerin kafa karışıklığı ve kargaşalarını kendi söylesi ve yazılarında göstermiştir. Yusvî kahraman bir yazar gibi kalemini halkının davasında kullanmistir. Soylesilerinin onemli bir kismi Arapca'dir. Arap yazarlarının onun gibi bir tarzı yoktu. Kürt gazeteciliğinin tanıtilmasinda Behdinan bölgesinde Kurt yazarları arasında ondan önde, onun gibi Kurmancı lehçesiyle çalışma yapan olmamıştır. Kürt aydınları üzerinde tesirli bir etki ve olumlu bir çalışma bırakmıştır. Kendi dönemi dergi ve gazetelerinin çoğu çalısmalarıyla süslenmiştir. Birçok Kürt kurum, ilim merkezi ve medyasında emeği vardir ve birçoğunun da kurucusudur.
Özet (Çeviri)
The Existing press in any community and nation, accounts as one of the most very important signs and factors in their historical life. The press is done through people who are well-known and influential, for developing social communities, the social relationships become stronger, improving communications and social life. The press is not a temporary impact like any other natural impacts, which they cover and influencih in one or some sectors from the history; but instead ongoing and consistent with existing human life. Its existing continues and will continue. Genuineness of the Kurdish press, noticihs from its newspapers and magazines,which most of them accompanied by Kurd orKurdistan names such asKurdistan, BangaKurdistan, Hatava Kurd, Rozhi Kurd, Nossary Kurd, Rozhi Kurdstan... (Yousifi) is one of the important people and well-known among the bigKurdistan, although he spent more than half of his life in politics. He was one of the linguists as well as a famous writer (author) in the Kurdish press especially in the north and Iraq. He worked in many newspapers and magazines as a writer (author), an editor and this is because he was excihllent in the current field. He was also able to reach his voicih to people throughout the Kurdish press and to express the Kurdish crises significantly, which is widely obvious in his publications. Like an active writer, he used his publication in a way to serve his community as Kurds and most of his publications were in Arabic language in a way that none of Arabs had like his abilities in writing. He is called as a leader Kudish press in Badinan area as no one had abilities to write in Kirmaji dialect like him. He was also one of the people who affected on the cultured, educated and intellectual people's life as he spreaded out his publications at that time in most Kurdish press. He worked in significant majors such as cultural, scientific, and media reforms and he established some.