Türkiyedeki Allactaga cuvier, 1836 (Mommalia:Rodentia) cinsinin taksonomik durumu ve yayılışı
Taxonomic status and distributions of the genus Allactaga cuvier, 1836 (Mommalia:Rodentia) in Turkey
  1. Tez No: 45886
  2. Yazar: ERCÜMENT ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERKUT KIVANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DEKİ ALLACTAGA CUVIER, 1836 (MAMMALIA: RODENTIA) CİNSİNİN TAKSONOMİK DURUMU VE YAYILIŞI Ercüment ÇOLAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Erkut KIVANÇ 1995, Sayfa: 129 Jüri: Doç. Dr. Erkut KIVANÇ Prof. Dr. Mustafa KURU Doç. Dr. İrfan ALBAYRAK Bu araştırmada, 1991-1994 yıllan arasında Türkiye'nin muhtelif yerlerinden toplanan 272 Allactaga örneği morfolojik, biyometrik, karyolojik, etnolojik, ekolojik ve biyolojik bakımlardan değerlendirilerek Türkiye'de 3 türün; Allactaga elaîer, Allactaga euphratica ve Allactaga williamsi ve 4 alttürün; Allactaga elater aralychensis, Allactaga williamsi williamsi, Allactaga williamsi laticeps ve Allactaga williamsi schmidtVnm yayılış gösterdiği tespit edildi. Ayrıca karyolojik ve phallus özellikleri incelenerek Allactaga euphratica williamsi ve Allactaga euphratica euphratica nın aynı türün iki farklı alttürleri olmadıkları, farklı iki tür; A. euphratica ve A. williamsi oldukları saptandı. Caucasicus, indica ve aralychensis alttürlerinin birbirinden farklı olduğu tespit edildi. A. elater, A. euphratica ve A, williamsi diploit kromozom sayısı 48 (2n=48) ve otosomal kromozomların kol sayısı 92 (NFa=92) olan aynı karyotipe sahip oldukları saptandı. A. euphratica'da üreme zamanının Mart-Ağustos, A. williamsVus ise Nisan-Ağustos arasında olduğu tespit edildi. Ayrıca A. williamsVnm tarım zararlısı olmadığı saptandı. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye, Allactaga, taksonomi, biyoloji, ekoloji.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis TAXONOMIC STATUS AND DISTRIBUTED OF THE GENUS ALLACTAGA CUVIER, 1836 (MAMMALIA: RODENTIA) IN TURKEY Ercüment ÇOLAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erkut KIVANÇ 1995, Page: 129 Jury: Assoc. Prof. Dr. Erkut KIVANÇ Prof. Dr. Mustafa KURU Assoc. Prof. Dr. İrfan ALB AYR AK In this study, 272 specimens of Allactaga collected from various areas of Turkey between the years 1991-1994 were evaluated based on morphological, biometrical, external, karyological, ethological, ecological and biological characters. It was determined that three species; Allactaga elater, Allactaga euphratica and Allactaga williamsi and four subspecies; Allactaga elater aralychensis, Allactaga williamsi williamsi, Allactaga williamsi laticeps and Allactaga williamsi schmidti distribute in Turkey, that Allactaga euphratica euphratica and Allactaga euphratica williamsi, are different species rather than two subspecies, A. euphratica and A. williamsi by specially karyological and phallus aspects. The findings confirmed the concept that the subspecies indica, caucasicus and aralychensis were separate taxa. A. elater, A. euphratica and A. williamsi were found to have identical karyotype consist of the diploid number of chromosomes 48 (2n=48) and the number of autosomal arms 92 (NFa=92). It was determined that the period March-August is breeding season of A. euphratica and the period April-August of A. williamsi. Also, it was concluded that A. williamsi does not cause damage to agricultural crops. KEY WORDS: Turkey, Allactaga, taxonomy, biology, ecology.