Marjinal alanlarda yetişen devekıran (Atraphaxis spinosa L.) çalısının yıllık besin içeriği değişimi ve toprak özelliklerine etkisi
The effects on the soil and changes on nutrient content of shrub (Atraphaxis spinosa L.) grown in marginal areas
- Tez No: 458916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Iğdır ili Aralık ilçesi erozyon sahasında doğal olarak yetişen Devekıran (Atraphaxis spinosa L.) çalısının yıllık besin içeriği değişimi ve toprak özelliklerine etkisinin belirlenmesi amacıyla 2015 yılında yürütülmüştür. Bu amaçla bitki materyallerinde ham protein (HP), neutral detergent fibre (NDF), acide detergent fibre (ADF), acide detergent lignin (ADL), kuru madde sindirilebilirliği (KMS), sindirilebilir enerji (SE), metabolik enerji (ME), kuru madde tüketimi (KMT), nispi yem değeri (NYD) ve kuru ot oranı (KOO) içeriklerinin aylara göre değişimleri belirlenmiştir. Yıl içerisinde fenolojik gözlemler ile birlikte bitki boyu, bitki eni, bitki genişliği gibi bitkisel özellikler ve bitkinin taç içi ve taç dışı toprakların toprak reaksiyonu (pH), elektriksel iletkenlik (EC), kireç içeriği, organik madde (OM), toplam azot (N), elverişli fosfor (P), sodyum (Na), kalsiyum (Ca), potasyum (K) ve magnezyum (Mg) içerikleri belirlenmiştir. Devekıran çalısının aktif olarak geliştiği 7 aylık dönem boyunca sahip olduğu ortalama HP, NDF, ADF, ADL, KMS, SE, ME, KMT, NYD ve KOO, oranları sırasıyla % 8.52, % 57.62, % 38.96, % 10.84, % 58.55, 2.78 Mcal kg-1, 2.28 Mcal kg-1, % 2.12, 97.35 ve % 52.75 olarak bulunmuştur. Fenolojik gözlemler, Devekıran bitkisinin Nisan-Ekim ayları içerisinde aktif olarak geliştiğini vejetasyon süresince bitkinin sürekli yeni sürgün+yaprak, paralelinde çiçeklenme ve meyve (tohum) oluşturduğu görülmüştür. Bitki boyları ortalama 1.25 m, bitki enleri ise ortalama 3.63 m, bitki genişlikleri ise ortalama 4.25 m olarak belirlenmiştir. Devekıran çalısının taç dışı kısmından alınan toprak örneklerinin ortalama pH değeri taç içi kısmından alınan değerlere göre daha yüksek çıkmıştır. Oysa bitkinin taç içi kısmından alınan toprak örneklerin kalsiyum (% 4.99), potasyum (% 0.52) ve magnezyum (% 0.63) taç dışı kısmından alınan değerlere göre daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the town of Igdir December erosion in the field of naturally grown Devekır (Atraphaxis spinosa L.) to determine the effect of changes in the bushes annual nutrient content and soil properties was carried out in 2015. crude protein for this purpose plant materials (HP), neutral detergent fiber (NDF), pain in detergent fiber (ADF), lignin detergent in pain (ADL), dry matter digestibility (KMS), digestible energy (SE), metabolizable energy (ME), dry matter intake (KMT), relative feed value (NYD) and hay rate (KOO) is determined by the content changes according to month. phenological observations with plant height over the year, the plants, plant width as plant characteristics and plant crown in and crown out soil acidity of soil (pH), electrical conductivity (EC), lime content, organic matter (OM), total nitrogen (N ), suitable phosphorus (P), sodium (Na), calcium (Ca), potassium (K) and magnesium (Mg) content were determined. Devekır shrubs average owned throughout actively developed in the 7-month period, HP NDF, ADF, ADL, CMC, SE, ME, KMT NYD and KOO, rates were% 8:52%, 57.62, 38.96% 10.84% 58.55, 2.78 Mcal kg-1, 2.28 Mcal kg-1, 2.12%, was found to be 97.35 and 52.75%. Phenological observations during the vegetation is actively developed in the Devekır plant April to October leaves of the plant continuously + new shoots, flowering and fruiting in parallel (seed) has been shown to create. The average plant height of 1.25 m, 3.63 m while the average plant, the pla nt has been determined as the average width of 4.25 m long. The pH of the soil samples taken from non Devekır stolen crown portion (8.05 1: 2.5-1) were higher than the values from the part of the inner crown. However, plant in soil samples taken from inside the crown of calcium (4.99%), potassium (0.52%) and magnesium (0.63%) is higher than the value from the outer part of the crown.