Yaşam verilerinin çözümlenmesinde yarışan riskler
Competing risks in the analysis of survial data
  1. Tez No: 105676
  2. Yazar: DURDU SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TEKİN SÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
IV ÖZET Yaşam çözümlemesi (survival analysis) hemen hemen bütün alanlarda uygulanabilmektedir. Ancak en yaygm olarak kullanıldığı alan tiptir. Tıp alanında bir hastanın yaşam süresi bilindiğinde yaşam çözümlemesi yapılabilmektedir. Günümüzde Türkiye'de yapılan yaşam çözümlemesi çalışmalarında tek bir hastalık ile ilgilenilmektedir. Yani tek bir sebep (hastalık) ele alınarak yaşam çözümlemesi yapılmaktadır. Oysa, literatürde maruz kalınan birden fazla ölüm sebebi olduğunda tüm verilerin çözümlemeye alındığı ve herbir sebep için başarısızlık riskinin belirlendiği çalışmalara da Taşlanmaktadır. Bu çalışmada, yaşam çözümlemesinde birden fazla başarısızlık sebebinin var olduğu durum ele alınmıştır. Birden fazla başarısızlık sebebi, yanşan riskler (competing risks) olarak ifade edilmektedir. Çalışmada öncelikle yanşan riskler kavramı, sebebe-özel (cause-specific) hazard fonksiyonu, yaşam fonksiyonu ve birikimli etki fonksiyonu gibi ilgili diğer fonksiyonlar ve bu fonksiyonların tahmin edicileri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Yanşan riskler durumunda ölümlülük çözümlemesinde önemli olan kaba (crude) olasılık, net olasılık ve kısmi kaba (partial crude) olasılık tammlanarak bu üç olasılığın tahmin edicilerine değinilmiştir. Daha sonra yanşan riskler durumunda orantılı hazard modeline ve başansızlık verilerini özetlemede kullanılan Kaplan- Meier, marjinal ve koşullu olasılık eğrilerine değinilmiştir. Çalışmanın sonraki bölümünde ise iki ve daha çok sebebe-özel hazard hızlanmn eşitlik testi için parametrik olmayan yöntemler ele alınmıştır. Uygulama bölümünde ise yanşan riskler çözümlemesinin madencilik ve inşaat sektöründe de uygulanabilirliğini göstermek amacıyla Demir Export A.Ş.'den temin edilen iş makinelerine ait lastik verileri ile bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Survival analysis can be applied to almost all fields. However, it is mostly used in medical researchs. For example, if the life time of a patient is known, survival analysis can be carried out. On the survival analyses studied in Turkey, only one ilness has been taken into account. In other words, survival analysis is made by taking only one illness (cause) into account. However, when there are more than one distinct cause of death, there are also studies that take all the data related to these causes into analysis and determine risks of failure for every cause in the literature. In this study, survival analysis is investigated when there are more than one distinct cause of death. More than one distinct cause of failure are defined as competing risks. In the first parts of this study, the concept of competing risks, cause-specific hazard function, other related functions such as survival function, cumulative incidence function and the estimators of these functions are explained in detail. In the presence of competing risks, crude, net and partial crude probabilities in mortality analysis are defined and the estimators of these probabilities are given. Then, the proportional hazard model, Kaplan-Meier curves, marginal and conditional probabilities curves are examined. Thereafter, nonparametric methods for testing the equality of two and more than two cause-specific hazard rates are given. An application is carried out by using the tire data of big trucks obtained from Demir Export A.Ş. in order to show that competing risks analysis can also be applied to mining and construction sectors.