Güneydoğu Anadolu bölgesinde Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde bazı at dişi mısır çeşitlerinin verim performansının belirlenmesi
Determination of yield performance of some maize types within Ceylanpinar Agricultural Enterprise in Southeast Anatolia region
- Tez No: 458915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırma, 2015 yılında, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesi bünyesinde bulunan Beyazkule ve Karataş lokasyonlarında, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre dört tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada materyal olarak, orta erkenci (FAO 475-600 olum grubunda) 27 adet hibrit mısır çeşidi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; hibrit mısır çeşitlerinde, incelenen özellikler bakımından önemli farklılıklar saptanmış olup, tane verimi 819.0-1250.5 kg/da, erkek çiçek gün sayısı 46.5-60.5, bitki boyu 210.1- 270.3 cm, tane/koçan oranı % 69.45-86.48, hasat nemi %18.53-26.18 arasında bulunmuştur. Ayrıca her iki yerde bazı mısır çeşitlerin vegetatif aksamında %1-2 arasında yaprak yanıklığına rastlanıldı. Beyazkule lokasyonunda en yüksek tane verimi AS 66 1250.8 kg/da, Gariz 1251.3 kg/da, AACCEL 1240.9 kg/da, Helen 1239.3 kg/da, 71277(Mark) 1236.7 kg/da, Atlas 1230.2 kg/da, PR34N24 1224.85 kg/da ve 70820(Mark) 1218.2 kg/da tane verimleri elde edilmiştir. Karataş lokasyonunda ise MAS 59P çeşidi 1126.78 kg/da ile en yüksek verim alınmıştır. Her ayrı yerde en düşük verim ise Sabia çeşidinden sağlanmıştır. Sonuçlara göre; Şanlıurfa İli Ceylanpınar İlçesinde, ikinci ürün mısır yetiştiriciliğinde, AS 66, Garız, AACCEL, Helen, 71277(Mark), Atlas, PR34N24, 70820(Mark), MAS 59P, DKC5783ve Kerbanis çeşitlerinin, yüksek tane verimi açısından daha avantajlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at the Beyazkule and Karataş locations within Ceylanpınar State Farm Directory connected to general Directory of Agricultural Enterprises in 2015 year. The experimental design was Randomized Complete Block Design with 4 replications. Twenty seven, mid-early maturing (FAO 475-600) hybrid maize varieties were used as experimental material at the research. According to the results of the research; significant differences were determined for investigated traits among the hybrid maize varieties. The values for investigated traits, changed between grain yield 819.0-1250.5 kg/da, for the number of tasseling day 46.5-60.5, plant height 210.1- 270.3 cm , grain/ear ratio % 69.45-86.48, for the moisture content in harvest % 18.53-26.18. In addition, in both location, leaf blight in the vegetative parts of certain varieties of corn was discovered between 1-2%. Significant differences were between in both Beyazkule and Karataş. The highest grain yield at Beyazkule had AS 66 1250.8 kg/da, Gariz 1251.3 kg/da, AACCEL 1240.9 kg/da, Helen 1239.3 kg/da, 71277(Mark) 1236.7 kg/da, Atlas 1230.2 kg/da, PR34N24 1224.85 kg/da ve 70820 (Mark) 1218.2 kg/da; MAS 59P 1126.8 kg/da at Karataş. The lowest grain yield in both location had Sabia variety. It can be observed that AS 66, Garız, AACCEL, Helen, 71277(Mark), Atlas, PR34N24, 70820 (Mark), MAS 59P, DKC5783 have more advantageous than the other varieties in respect of high grain yield as a second crop in Ceylanpınar conditions.