The sorting and collecting method of recyclable municipal waste; example of Gebze
- Tez No: 458945
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yeryüzünde sınırlı olan doğal kaynaklar; hızlı gelişen sanayileşme, nüfus artışı, teknolojik ilerlemeler nedeniyle tükenmekte ve yaşam biçimindeki değişmeye bağlı olarak ortaya çıkan katı atıklar artış göstererek küresel bir çevre sorunu haline gelmektedir. Katı atıklar, her türlü insan ve hayvan faaliyeti sonucunda meydana gelen, istenmeyen ve herhangi bir amaçla kullanılamayacak olan katı maddeler olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda yaşam standartlarında meydana gelen değişiklikler atık çeşitliliğinin artırmaktadır. Geri dönüşebilen atıkların kaynağında ayrıştırılması ve toplanması yöntemi; özellikle cam, metal, plastik, kâğıt ve tekstil atıklarının başta olmak üzere; kompost, biyogaz gibi gerek ham madde olarak kullanılarak gerekse alternatif üretimler ortaya konarak ekonomik değerler oluşturması sebebiyle önem arz etmektedir. Bu çalışmada; Gebze'deki hanelerden kaynaklanan katı atıkların karakterize edilmesi, mevcut atık yönetimine ilişkin faaliyetler ve evsel nitelikteki atıklar içerisinde geri dönüşümü ve/veya geri kazanımı mümkün olan atıkların yönetimi incelenmiştir. Yapılan çalışma neticesinde; evsel kaynaklı atıklar içerisinde geri dönüşümü mümkün olan atıkların kaynağında ayrı toplanması yöntemi ele alınarak Gebze deki mevcut atık toplama sistemi değerlendirilmiş, yeni yöntem ve uygulamalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The limited natural resources in the world, fast-growing industrialization, population growth, technological and lifestyle changes result in huge amount of solid wastes and become a global environmental problem. Solid wastes are the wastes arising from human and animal activities that are normally solid and are discarded as useless or unwanted. At the same time, changes in living standards increase the variation of solid waste. diversity of waste. The method of collection and separation at the source for recyclable waste, especially for glass, metal, plastic, paper and textile wastes is important because it creates economic values by showing alternative production eg. compost, biogas etc. In this study, characterization of solid waste originating from households in Gebze, activities related to existing waste management options and management of recycled and /or recovered domestic wastes are examined. As a result of the study; the existing waste collection system in Gebze was evaluated and new methods and applications was proposed by taking into consideration the separate collection method of waste that can be recycled in domestic sources.