İstanbul ilinde faaliyet gösteren farklı otellerin sıfır atık yöntemi kapsamında uygulamaların değerlendirilmesi
Evaluation of applications under the zero waste method of different hotels operating in Istanbul
  1. Tez No: 829285
  2. Yazar: CİHAN SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YUNUS PAMUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında İstanbul ilinde faaliyet gösteren farklı yatak kapasitesine ve lokasyona sahip otellerin sıfır atık uygulamasına geçişi sırasında yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu uygulamaların yapılması sırasında otellerde meydana gelen farklılıklar ve bu farklılıkların doğurduğu eksiklikler belirtilmiştir. Otellerde geri dönüştürülebilen atıkların (kağıt/karton, plastik, cam ve metal) kaynağında ayrıştırılması ve tehlikesiz atıkların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisans almış firmalara verilmesi sonucu elektrik enerjisi ve su tasarrufu, ağaç kurtarılması, atık depolama alanından tasarruf gibi kazançlardan bahsedilmiştir. Otellerde atık miktarlarının azaltılabilmesi için, ofis ortamlarında ki masa altı çöp kutularının kaldırılması, kullanılmış olarak değerlendirilen kağıtların tekrar kullanılması, plastik kaşık, çatal, bıçak yerine metal kaşık, çatal, bıçak kullanılması, misafirlere elektronik ortamda fatura verilmesi, israfın önlenmesi adına hazırlanan yemeklerin misafir sayısı kadar yapılması gibi çalışmalar yapılarak uygun formlar belirlenmiş, atıkların kaynağında doğru ayrıştırılması için atık kumbara ve konteynerlerin seçilmesi, farkındalık olması adına farklı renkli atık poşetlerine konulması (kağıt/karton-mavi, plastik-sarı, cam-yeşil, metal-açık gri), personellere sıfır atık bilinçlendirme eğitimleri verilmesi, firmaya sıfır atık kapsamında zorunlu olan belgelerin alınması konusunda yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Sıfır atık belge sürecinde, temel, gümüş, altın ve platin olmak üzere 4 seviye belirlenmiş olup temel seviye belgeyi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yayımlamış olduğu Sıfır Atık Yönetmeliği (SAY) kapsamında 2021, 2022 ve 2023 yılında alması zorunlu olan tüm firmaların temel seviye belgeye sahip olması gereklidir. Temel seviye belgeye sahip olunduktan sonra puanlama kriterine uygun gelen gümüş, altın ve platin seviyede belgeye başvurması zorunlu olan firmalar, temel seviyede belgeyi aldıktan 24 ay sonra başvuru yapacaklardır. Temel seviye belge almak sürecinde, yetkili firmalara verilen atıkların Entegre Çevre Bilgi Sisteminde (EÇBS) içerisinde bulunan sıfır atık sekmesine kayıtlar düzenli olarak yapılması gerekliliğinden bahsedilmiştir. Oteller, geri dönüşebilen atıklarını lokasyonunun bulunduğu belediyelere ya da belediyelerin anlaşma yaptığı taşeron firmalara verilmesi gerekliliğinden bahsedilmiştir. Oteller en az 2'li biriktirme sistemi (geri dönüşebilen ve geri dönüşemeyen atıklar) ya da geri dönüşebilen atıkları her atığın kendi renginde atık kumbarası olacak şekilde sıfır atık sistemini kurmuşlardır. Sıfır atık sistemi, otellerde tek bir kişi tarafından değil, herkesin iş birliği içinde olması gereken, geleceğimiz için daha yaşanabilir çevre bırakması adına yapılması ve devamlılığın sağlanması gereken bir sistemdir. Dolayısı ile gerçekleştirilen bu tez, sıfır atık ve geri dönüşüm konusunda bir rehber niteliği taşımakta olup, bilimsel olarak benzer çalışma yapacak firma veya şahıslara örnek olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the studies carried out during the transition to zero waste application of hotels with different bed capacities and locations operating in Istanbul were evaluated. During the implementation of these applications, the differences that occurred in the hotels and the deficiencies caused by these differences were stated. As a result of the separation of recyclable wastes (paper/cardboard, plastic, glass and metal) at the source and the distribution of non-hazardous wastes to companies licensed by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, gains such as saving on electrical energy, saving water, saving trees, saving on waste storage area are mentioned. In order to reduce the amount of waste in hotels, the removal of waste bins under the table in the office environments, the reuse of used papers, the use of metal spoons, forks and knives instead of plastic spoons, forks and knives, issuing invoices to guests electronically, the number of guests of the meals prepared in order to prevent waste. Appropriate forms have been determined by working as much as It was mentioned about the studies on giving waste awareness trainings and obtaining the necessary documents for the company within the scope of zero waste. In the zero waste certificate process, 4 levels have been determined as basic, silver, gold and platinum, and all companies that are required to obtain the basic level certificate in 2021, 2022 and 2023 within the scope of the zero waste regulation published by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change must have a basic level certificate is necessary. Companies that are required to apply for a silver, gold and platinum level certificate that meets the scoring criteria after obtaining the basic level certificate will apply 24 months after receiving the basic level certificate. In the process of obtaining the basic level certificate, it was mentioned that the wastes given to authorized companies should be regularly recorded in the zero waste tab in the Integrated Environmental Information System (ECBS). It has been mentioned that the hotels should give their recyclable wastes to the municipalities where they are located or to the subcontractors with which the municipalities have an agreement. Hotels have set up a zero-waste system, with at least a double collection system (recyclable and non-recyclable waste) or a waste bin in the color of each waste. The zero waste system is a system that should not be done by a single person in hotels, but should be done in cooperation with everyone, to leave a more livable environment for our future and to ensure continuity. Therefore, this thesis is a guide on zero waste and recycling, and can set an example for companies or individuals who will do similar scientific studies.