Uzaktan kontrollü su altı aracı için Softplc temelli kontrol yazılımı ve kullanıcı arayüzü tasarımı
Softplc based control software and user interface design for remotely operated underwater vehicle
- Tez No: 458947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Su altında araştırma, gözlem, ölçüm ve operasyon yapmak gibi çeşitli amaçlar için uzaktan kontrollü sualtı araçları kullanılmaktadır. Bu araçların kumanda edilebilmesi ve üzerinde bulunan sensörlerin kullanımı için araç kontrol yazılımı ve kullanıcı arayüzü bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında bir sualtı aracı tasarımı incelenerek, gerekli kontrol yazılımının tasarlanması ve kullanıcı arayüzünün oluşturulması amaçlanmıştır. Yazılım geliştirme ortamı olarak softplc kullanılmış ve çalışmalar bir sualtı aracı üzerinde uygulanmıştır. Böylece sualtı aracı kontrol yazılımı ve kullanıcı arayüzü softplc ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Remotely operated underwater vehicles are used for research, observation, measurement, making operations and various purposes underwater. These vehicles contain vehicle control software and user interface to be operated and use located sensors. In this study, the control software of remotely operated underwater vehicle and designed user interface are presented. Softplc is used as software development environment and studies are performed on a remotely operated underwater vehicle. Thus, designed underwater vehicle control software and user interface are validated with softplc.