Acil ihtiyaç durumunda geçici kullanılabilecek hafif çelik yapı sistemlerinin incelenmesi
Evaluation of temporary light steel buildings in case of emergency
  1. Tez No: 458949
  2. Yazar: TURAN DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT PAKDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Marmara Bölgesi örneklemi düşünülerek subtropikal (ılıman) iklim bölgeleri için acil ihtiyaç durumlarında en uygun kullanımlı geçici yapı sistemlerinin araştırılması yapılarak acil ihtiyaç durumu kullanımına yönelik ideal bir geçici yapı sistemi önerisi sunulmuştur. Öncelikle acil durum tanımı çeşitli yönetmeliklere göre yapılmış ve acil durumlarda kullanılacak konutlarda bulunması gereken sökülüp-takılabilirlik, basit montaj, üretim zaman kısıtı, nakliye, depolama kolaylığı ve dayanıklılık gibi özellikler verilmiştir. Ardından dünyada ve Türkiye'de kullanılan geçici yapı çeşitlerine değinilmiş, bunların avantajları ve dezavantajlarından bahsedilmiş ve bir tabloda toplanmıştır. Sonrasında hafif çelik yapı sistemlerinin kullanım alanları, yapı bileşenleri, özellikleri ve avantajlarından bahsedilerek diğer yapı sistemleri ile arasındaki farklara değinilmiştir. Son olarak da kapsam çerçevesinde, acil ihtiyaç durumlarında en uygun geçici hafif çelik yapı sistemi örnekleri sunulmuştur. Sunulan bu modeller ile diğer acil durum yapıları bir tabloda kıyaslanmış olumlu ve olumsuz taraflar net bir şekilde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
An ideal temporary structure system to be used in emergency situations in subtropical (temperate) climate zones has been researched by taking the sampling for Marmara Region in Turkey into consideration and proposed in this study. Initially the definition of emergency status has been made according to various regulations and includes features such as mountability-demountability, simple installation, manufacturing time constraints, transport, easy storage and durability which are required in emergency housing. Subsequently various types of temporary structures used around the world and Turkey have been studied, their advantages and disadvantage have been listed and compiled in a table. The usage areas of the light steel structure systems, their properties and advantages have been taken into consideration and their differences with the properties of other structure systems have been compared. Finally samples have been presented within the framework of the scope for the most appropriate temporary light steel structure system in emergency situations. The sample models have been compared with other emergency structures and the positive and negative characteristics have been indicated clearly.