Elektrokoagülasyon ve elektrooksidasyon yöntemi ile katı atık düzenli depolama sahası sızıntı suyunun arıtımı
Landfill leachate treatment using electrocoagulation and electrooxidation methods
- Tez No: 458962
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN TEZCAN ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada üç farklı yöntem kullanılarak sızıntı suyunun elektrokimyasal yöntem olan elektrooksidasyon ve elektrokoagülasyon ile arıtılabilirliği incelenmiştir. Tek kutuplu alüminyum elektrotlar ile yapılan ilk çalışmada pH 5 ve 75mA/cm2 akım yoğunluğunda 45 dakikalık elektrokoagülasyon işlemi sonucunda 4100 mg/L olan başlangıç KOİ derişimi %57 arıtım verimi ile 1766 mg/L değerine indirilebilmiştir. İkinci çalışmada ise Pt ve BDD olmak üzere iki farklı elektrot denenmiştir. pH 4, 65mA/cm2 ve 0,5 M NH4Cl ilavesi ile gerçekleşen deneyler sonucunda; 4100 mg/L olan başlangıç KOİ derişimi BDD elektrot ile 300 dakikalık elektrooksidasyon işlemi sonununda %98 arıtım verimi ile 100 mg/L derişimine indirilmiş ve %99,91 renk giderimi gözlenmiştir. Pt kaplı elektrot ile 480 dakikalık elektrooksidasyon işlemi sonucunda %76 arıtım verimi ile 1000mg/L derişime ulaşılmıştır ve %97,2 renk giderimi gözlenmiştir. Üçüncü çalışmada ise 2-3-2 delik düzenine sahip dönerli çakışık plaka demir elektrotlar ile elektrokoagülasyon denenmiş. Response Surface Metodu ile yapılan değerlendirmeler sonucunda (y = -20,0528 + 26,1451 X1 + 0,583139 X2 -60,5524 X3 + 22,9433 (X3)2 -3,00792 (X1)2 + 2,63792 X1X3) matematik modeline ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, treatibility of leachate was investigated performing 3 different methods. The first operation was carried out using with monopolar aluminum electrodes. After electrocoagulation process of 45 minutes in the conditions of pH 5 and current density of 75mA/cm2; the initial concentration of 4100 mg/L COD was reduced to 1766 mg/L with 57% removal efficiency. In the second operation, the performance of two different electrodes (Pt and BDD coated) was investigated. At the end of the operations held in the conditions of pH 4, 65mA/cm2 current density and 0,5 M NH4Cl addition, the initial concentration of 4100 mg/L COD was reduced to 100mg/L with 98% removal efficiency and %99.91 color removal, after 300 minutes electrooxidation using BDD coated electrodes. Additionally, the initial concentration of 4100 mg/L COD was reduced to 1000mg/L with the removal rate 76% and 97.2% color removal, after 480 minutes electrooxidation using Pt coated electrodes. In the third operation, the iron positioned with 2-3-2 hole configuration was tested. Under the advantage of using Response Surface Method, mathematical model of (y = -20.0528 + 26.1451 X1 + 0.583139 X2 -60.5524 X3 + 22.9433 (X3)2 -3.00792 (X1)2 + 2.63792 X1X3) was reached.