Silicon based preceramic polymers as a matrix material in composite technology
Si esaslı öncü seramik polimerlerin kompozit malzeme teknolojisinde matris faz olarak kullanımı
  1. Tez No: 458969
  2. Yazar: TUĞÇE AYBÜKE ARICA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN AYAS, PROF. DR. PAOLO COLOMBO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Seramik Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı yan gruplara sahip iki öncül seramik polimer, polimetilsilseskioksan (PPSQ) ve polimetilsilseskioksan (PPSQ), matris malzeme olarak seçilmiş ve dört farklı bileşenin (çelik lif, silikon karbür, kalay sülfit ve vermikülit) ilavesi ile seramik matris kompozit malzeme üretimi yapılmıştır. PMSQ ve PPSQ matrisli kompozit malzemeler, toz bileşenlerin karıştırılması, hazırlanan karışımın tek eksenli ılık presleme yöntemiyle 100 MPa basınç altında sırasıyla 60C ve 150C'de 2 dk süreyle sıkıştırılması ve 250C ve 300C'de 4.0 sa çapraz bağlanmasıyla üretilmiştir. Çapraz bağlanan numuneler, 2 sa boyunca beş farklı piroliz sıcaklığında (400, 500, 600, 700 ve 800C) ısıl işleme tabi tutulmuştur. Farklı yan grupların ve piroliz sıcaklığının kompozit malzemenin termal, fiziksel, mekanik özelliklerine ve, faz ve mikroyapısal gelişimi üzerine olan etkisi, termal (TG-DTA), faz (XRD), mikroyapı (SEM-EDX) analizleri ile yoğunluk ve basma mukavemet ölçümleri yapılarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, PPSQ polimerinin, PMSQ polimeri ile karşılaştırıldığında kompozit malzemenin termal bozunumu üzerinde olumlu etkisi olduğu ve PPSQ matrisli kompozit numunelerin basma mukavemet değerlerinin 150 ile 600C arasında oldukça tutarlı olduğu görülmüştür. Oluşan gözenek miktar ve gözenek boyut dağılımının kullanılan preceramik polimer yan grubuna ve uygulanan ısıl işlem sıcaklıklarına bağlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two preceramic polymers with different side groups, polymethylsilsesquioxane (PMSQ) and polyphenylsilsesquioxane (PPSQ), used as matrix material for preparation of ceramic matrix composite by addition of four different ingredients (i.e., steel fiber, silicon carbide, tin sulfide and vermiculite). PMSQ and PPSQ matrix composite materials were produced by mixing powder components, and pressed with uniaxial warm pressing under 100 MPa pressure for 2 min at 60C and 150C, then, cross-linked at 250C and 300C for 4.0 h, respectively. The cross-linked samples were heat treated at five different pyrolysis temperatures (i.e., 400, 500, 600, 700, and 800C) for 2 h. The effect of different side groups and pyrolysis temperature on the thermal, physical, mechanical property of the materials, and phase and micro-structural development in the produced composite samples were investigated by thermal (TG-DTA), phase (XRD), microstructural (SEM-EDX) analysis and density and compressive strength measurements. As a result of this study, it was observed that the PPSQ polymer have positive effect on the thermal degradation of composite material and the compressive strength values of the PPSQ matrix composite samples have considerably stable at between 150 and 600C by comparison with PMSQ matrix samples. The formation of the pore quantity and pore size distribution was depended on the used preceramic polymer side group and applied heat treatment temperatures.