Test uçuşlarında telemetri sistemlerinin uçuş emniyetine katkısı
The benefits of the usage of telemetry systems in test flights in terms of flight safety
  1. Tez No: 458968
  2. Yazar: TOLGA SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hava araçlarında geliştirilen veya sonradan ilave edilecek bir sistemin belirli standartlarda, etkin ve emniyetle kullanılabilmesi için test ve değerlendirme sürecine tabi tutulması gerekmektedir. Test ve değerlendirme safhaları başta uçuş emniyeti, sistemin etkinlikle görevini icra edilebilmesi ve isterleri sağlayabildiğini göstermesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu tez normal bir uçuşa kıyasla genel risk seviyesi daha yüksek olan test uçuşlarında telemetri sistemlerinin risk azaltıcı bir faktör olarak kullanılması ile uçuş emniyetine katkısının incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda bir test uçuşunun icrası esnasında karşılaşılabilecek söz konusu risklere ilişkin risk azaltıcı tedbirler incelenmiş ve bu noktada telemetri sistemlerinin, uçuş emniyetine olabilecek katkısı üzerinde durulmuştur. Bu çalışma genel olarak askeri hava araçları ve harici yük sistemleri üzerine yoğunlaşmış olsa da kullanılan teknik ve usuller, askeri ve sivil havacılıkta karşılaşılan birçok probleme de ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
An airvehicle, or an additional system developed to be embedded to an aircraft should be subjected to a test and evaluation process, in order to ensure the use of the air vehicle or the system safely and efficiently in specific standards during the life cycle. Phases of Test and evaluation process is very important since it plays an irreplacable role in demonstrating the efficient execution of system's intended function full filing the requirements maintaining flight safety. In this thesis it is aimed to investigate the benefits of the usage of Telemetry Systems as a risk reducing factor in test flights which entertains a high risk level compared to a regular flight. Risk reducing precautions which can be taken in a test flight are analysed, and the benefits of using telemetry systems in terms of flight safety are investigated with in this aspect. Although in this study it is mainly focused on military air vehicles and external load systems, the technics and the methodolgy used can enlighten a number of problems faced in civil aviation as well.