Fotokatalitik kaplama yapılan reaktör ile dielektrik bariyer deşarjı yapılarak sulardan diklofenak giderimi
Degradation of diclofenac in a dielectric barrier discharge (DBD) reactor with photocatalytic coating
  1. Tez No: 458975
  2. Yazar: TUGBA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Atık sularda sıklıkla tayin edilen diklofenak, en yaygın kullanılan non-steroit anti-flamatuar ilaçlardan bir tanesidir. Bu çalışmada, seçilen kirleticinin sulardan giderimi ve giderim veriminin artırılması için ileri oksidasyon tekniği uygulanarak uygun metotlar aranmıştır. Dielektrik Bariyer Deşarj (DBD) reaktörünün içinde bulunan alüminyum elektrot TiO2 ile kaplanarak fotokatalitik etkinin giderim verimini artırması hedeflenmiştir. Yapılan çalışmalarda, laboratuvar ölçekli DBD reaktörü ile çalışmalar yapılmıştır ve sisteme 200 µg/L ve 10 mg/L derişimlerinde diklofenak çözeltileri beslenmiştir. Arıtım süreci boyunca belirli aralıklarla alınan örneklerin konsantrasyonları HPLC cihazı ile 276 nm absorbans spektrumunda belirlenmiştir. Plazma gazı olarak 100 sccm oksijenin ve sentetik havanın kullanıldığı deneylerde, 1000 ml örnek hacmi ile 200 µg/L derişimindeki çözelti 20 saniyeden kısa sürede ve 10 mg/L derişimindeki çözelti 2 dakikada %100 giderim verimi ile arıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diclofenac (DCF) is one of the most widely make used of non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID) which can be detected in wastewater bodies very frequently. This study aimed to investigate and improve Advanced Oxidation Processes (AOP) in water treatment, to increase degradation efficiency on the selected pharmaceutical compound. To increase photocatalytic activity of the system, DBD reactor was equipped with an inner aluminum electrode that coated with TiO2. DBD reactor was studied to degrade diclofenac in the water for different concentrations (200 µg/L and 10 mg/L) and different gas type (O2 and synthetic air). To measure the concentration of DCF during the degradation in plasma process was proceed by HPLC. The results showed that %100 decomposition of 200 µg/L took less than 20 seconds and 2 minutes for 20 mg/L concentration. Oxygen has been used (100 sccm) as plasma gas and 1000 mL volume has selected as sample volume. Analyze results confirmed that a synergistic effect was obtained higher degradation efficiency using DBD reactor and photocatalytic effect.