Monoterpenik fenol polimerleri katkılı polimer kompozitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of monoterpenic phenol polymers additive polymer composites
- Tez No: 458974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Poli(laktik asit) (PLA) yenilenebilir kaynaklardan üretilen biyobozunur polyesterdir ve birçok uygulama için kullanılır. Bu çalışmada PLA'nın özelliklerini geliştirmek ve PLA'nın uygulama alanlarını daha fazla genişletmek amacıyla monoterpenik fenol monomerleri ve polimerleri kullanılmıştır. PLA ve çeşitli kompozisyonlardaki kompozitlerin üretimi eriyik karıştırma yöntemi ile ekstrüderde yapılmıştır. PLA ve diğer numunelerin fiziksel ve kimyasal özellikleri monoterpenik fenol monomerleri ve polimerleri eklenmesiyle araştırılmıştır. Hazırlanan kompozit malzemelere mekanik testler (çekme testleri), DSC (Diferansiyel Taramalı Kalorimetre), TGA (Termogravimetrik Analiz), FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi), DMA (Dinamik Mekanik Analiz) karakterizasyon yöntemleri uygulanmıştır. SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ile kompozitlerin morfolojik özellikleri gözlemlenmiştir. Kompozit malzemelerin antibakteriyel özellik testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poli(lactic acid) (PLA) is biodegradable polyester produced from renewable resources and used for numerious applications. In this study, monoterpenic phenol monomers and polymers was used to improve the PLA properties and expand the PLA's application areas. PLA and various compositions for production of the composite was done by using melt compounding method at the extruder. The physical and chemical properties of PLA and other samples was investigated by the addition of monoterpenic phenol monomers and polymers. The prepared composites was characterized by mechanical tests (tensile tests), DSC (Differential Scanning Calorimetry), TGA (Thermogravimetric analysis), FTIR (Fourier transform infrared spectroscopy), DMA (Dynamic Mechanical Analysis). Morphological features was investigated with SEM (Scanning electron microscope) analysis. Antibacterial property tests of composite materials was carried out.