Küçük molekül yapılı doğal bileşiklerin tümör gelişimi ve yayılımında yeni damar oluşumu hedefli tedavi potansiyellerinin epigenetik yaklaşım ve moleküler mekanizmalarla incelenmesi
Investigation of the angiogenesis-targeted treatment potentials of the small molecule structured natural compounds by epigenetic approach and molecular mechanisms on tumor development and invasion
- Tez No: 458983
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANSU KOPARAL, DOÇ. DR. MİRİŞ DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Likenler; mantar ve alglerin birliktelikleri sonucu oluşmuş simbiyotik ortaklıklardır ve bu birliktelik içinde kurulan ileri seviyeli metabolik ilişki sayesinde, 1000'den fazla özgün liken bileşiği sentezlenmektedir. Liken bileşiklerinin; anti-inflamatuar, anti-pretik, analjezik, ultraviyole koruyucu, enzim baskılayıcı, sitotoksik vb. aktiviteleri hakkında çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen, anjiyojenez üzerine aktiviteleri hakkında az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bununla birlikte, mevcut kan damarlarından yeni kılcal damarların oluşması olarak tanımlanan anjiyojenezin; kanser tedavisinde ve tümör hücrelerinin büyümesi, gelişmesi, doku oluşturmaları ve metastaz olgularında önemli bir hedef olduğu değerlendirilmektedir. Bu nedenle, alektoronik asit, kollatolik asit ve kaperatik asit isimli liken bileşiklerinin sağlıklı ve kanserli hücre hatları üzerine sitotoksik aktiviteleri; MTT ve Alamar Blue hücre canlılığı, LDH hücre membran bütünlüğü ve PicoGreen dsDNA miktar ölçümü testleri kullanılarak belirlenmiş ve zamana bağlı sitotoksik aktiviteleri xCELLigence Gerçek Zamanlı Hücre Analiz MP (RTCA-MP) cihazı kullanılarak aydınlatılmıştır. Anjiyojenez ve endotel hücre göçü üzerine aktiviteleri ise sırasıyla; endotel hücre tüp formasyon testi ve RTCA DP cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca; reaktif oksijen türleri birikimi, oksidatif DNA hasarı, hücre adezyonu, tümör hücre invazyonu ve DNA metilasyonu üzerine aktiviteleri de araştırılmıştır. Kaperatik asit; düşük toksik aktivitesi ve yüksek anti-anjiyojenik aktivitesi nedeniyle en etkili bileşik olarak ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte, sağlıklı ve kanserli hücrelerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen deneyler sonucunda, izole edilen bileşiklerin tamamının kanser tedavisi için umut vaat edici özelliklere sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lichens are symbiotic associations, formed as a result of a participation of fungus and algae, and more than 1000 unique compounds can be synthesized due to the advanced metabolic relationship within this association. Although there are a lot of studies about anti-inflammatory, anti-pyretic, analgesic, ultraviolet protective, enzyme inhibitor, cytotoxic etc. activities of the lichen compounds, there are a few studies about their activities on angiogenesis. However, angiogenesis is defined as the formation of new capillaries from existing blood vessels, considered as an important target in cancer treatment and the growth, development, tissue formation and metastasis of tumor cells. Therefore; cytotoxic activities of the lichen compounds named alectoronic acid, collatolic acid and caperatic acid on healthy and cancer cell lines; were determined by using MTT and Alamar Blue cell viability, LDH cellular membrane integrity and PicoGreen dsDNA quantitation assays, and their time-dependent toxicities were lighted up by using xCELLigence Real Time Cell Analysis MP (RTCA-MP) instrument. Their activities on angiogenesis and endothelial cell migration were determined by using endothelial tube formation assay and RTCA DP instrument, respectively. Furthermore, the activities on reactive oxygen species accumulation, oxidative DNA damage, cell adhesion, tumor cell invasion and DNA methylation were also investigated. Caperatic acid takes over as a most effective compound due to its low cytotoxicity and high anti-angiogenic activity. However, it has been determined, as a result of the accomplished experiments by using healthy and cancerous cells, that the all isolated compounds are promising for cancer treatment.