Uçuşa elverişliliğin meteorolojik açıdan incelenmesi ve kısa vadeli kestirim modeli için zaman serilerinde yapay sinir ağları yaklaşımı: Hasan Polatkan Havaalanı örneği
Investigation of airworthiness in terms of meteorology and artificial neural networks approach in time series for short-term forecasting model: Case of Hasan Polatkan Airport
- Tez No: 458985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNEM KAHVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, havacılık otoriteleri tarafından kabul edilen standartlar ve pilot tecrübelerinden faydalanılarak aday pilotlar için meteorolojik açıdan uçuşa elverişlilik ölçütleri saptanmış, altı yılı kapsayan meteoroloji verileri de kullanılarak istatistikî sonuçlar ortaya konmuş ve günlük uçuşa elverişli saatleri içeren zaman serileri elde edilmiştir. Çalışma, günlük toplam uçuşa elverişli saat verisini içeren zaman serilerinde, yapay sinir ağları yöntemlerinden yararlanılarak izleyen günün uçuşa elverişli saat miktarı için kestirim yapılması suretiyle genişletilmiştir. Bu maksatla 10 veri seti hazırlanarak farklı aktivasyon fonksiyonları, farklı sayıda gizli katman hücreleri ve farklı geri besleme yapılarına sahip 1,824 ağ modelinde toplam 18,240 eğitim gerçekleştirilmiş ve kestirim performansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, meteorological airworthiness criteria were determined using the standards accepted by aviation authoroties and pilot experiences, statistical results were presented using meteorological data covering six years and time series containing daily flight time were obtained. The study is broadened in time series which contain daily total convenient time for flight via estimating for the following days convenient time for flight by make use of artificial neural network methods. For this purpose 10 data sets were setup, 18,240 trainings were performed in 1,824 network models which have various activation functions, various number of hidden layer neurons and various feedback structures and estimation performances were evaluated.