Uçuşa elverişliliğin zaman serilerinde kisa vadeli kestirimiçin modellenmesi
Short-term prediction model of airworthiness in time series
- Tez No: 756034
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ, DOÇ. DR. TANSU FİLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences, Civil Aviation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Havacılık alanında meteorolojik hâdiseler oldukça önem arz eden fenomenlerdir. Meteorolojik hâdiseler neticesinde havacılık faaliyetleri zaman zaman aksamaktadır. Envanter ya da insan faktörleri gibi ikame edilememeleri ve kontrol altına alınamamaları yönüyle öncelikle göz önünde bulundurulmalıdırlar. Bu çalışmada, uçuş eğitim organizasyonları için meteorolojik hâdiselerin önemi Eskişehir Teknik Üniversitesi Pilotaj Bölümü (ESTÜ-P) örneği üzerinde incelenmektedir. Havacılık otoriteleri tarafından belirlenen düzenlemelerin öngördüğü resmi ölçütler ve eğitmen pilot tecrübelerine dayanan gayri resmi ölçütlerle on iki seneyi kapsayan meydan rutin hava raporlarından (METAR, Meteorological Aerodrome Reports) elde edilmiş uçuşa elverişlilik zaman serilerinde ayrıştırma ve derin öğrenme yöntemleri ile izleyen güne ilişkin tahmin modeli önerilmektedir. Ayrıca planlama faaliyetlerine katkı sağlaması ve uçuş eğitim organizasyonlarını inceleyen araştırmacılara kaynak oluşturması maksadıyla 2009–2020 arasını kapsayan istatistikî uçuşa elverişlilik sonuçları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Meteorological events are very important phenomena in aviation field. Aviation activities are interrupted from time to time as a result of meteorological events. They should be considered primarily as they cannot be substituted and controlled such as inventory or human factors. In this study, the importance of meteorological events for flight training organizations is examined on the case of Eskişehir Technical University Pilotage Department (ESTU-P). Airworthiness time series were obtained from meteorological aerodrome reports (METAR) covering a period of twelve years, using the official criteria in the regulations determined by the aviation authorities and the informal criteria based on the instructor pilot experiences. Prediction models for the next day are suggested by using decomposition and deep learning methods in time series. In addition, statistical airworthiness results for the period 2009-2020 have been presented in order to contribute to planning activities and provide resources for researchers who examine flight training organizations.