Solar energy analysis of a home by considering outdoor parameters
Bir evin dış ortam parametreleri gözetilerek güneş enerjisi analizi
  1. Tez No: 458988
  2. Yazar: ÖZGE AYVAZOĞLUYÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMMÜHAN BAŞARAN FİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü'ne konumlandırılan bir ev için dış ortam parametreleri gözetilerek güneş enerjisi analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analiz kapsamında, yatay yüzeyde saatlik küresel güneş ışınım değerleri, ölçülen günlük küresel güneş ışınım değerlerinden on bir farklı model kullanılarak tahmin edilmiştir. Ölçülen ve tahmin edilen saatlik küresel güneş ışınım değerleri karşılaştırılmıştır ve modellerin doğruluğu istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Gueymard tarafından modifiye edilen Collares - Pereira ve Rabl (CPRG) modelinin göz önünde bulundurulan tüm modeller arasında genel olarak en yüksek doğruluğa sahip olduğunu göstermektedir. Olmo et al. modeli kullanılarak, CPRG modeli ile yatay yüzey için tahmin edilen saatlik küresel güneş ışınım değerleri eğimli yüzey değerlerine dönüştürülmüştür. Ayrıca, fotovoltaik modüllerin hücre sıcaklığı, dış ortam koşullarını ve üreticiler tarafından tanımlanan panel teknik özelliklerini göz önünde bulunduran yedi farklı model ile tahmin edilmiştir. Böylece, tahmin edilen hücre sıcaklığı ve eğimli yüzeydeki küresel güneş ışınım değerleri esas alınarak, şebeke-bağlantılı ve şebekeden-bağımsız sistemlerin güç üretim değerleri MATLAB ortamında bir model ile tahmin edilmiştir ve bu değerler gerçek güç üretim değerleri ile karşılaştırılmıştır. Standart yaklaşım ile tahmin edilen hücre sıcaklığı değerlerinin en iyi güç üretim tahmin değerlerini verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, solar energy analysis is performed for a home placed in Anadolu University İki Eylül Campus by considering outdoor parameters. Within the scope of this analysis, hourly global solar radiation values on horizontal surface are estimated from measured daily global solar radiation values by using eleven different models. The measured and estimated hourly global solar radiation values are compared and accuracy of the models is evaluated using statistical analysis methods. The obtained results indicate that Collares - Pereira and Rabl model modified by Gueymard (CPRG) has generally the highest accuracy among all considered models. By using Olmo et al. model, the estimated hourly global solar radiation values of CPRG model for horizontal surface are converted to values for inclined surface. In addition, cell temperature of the photovoltaic modules is estimated with seven different models that consider outdoor conditions and panel technical characteristics defined by manufacturers. Hence, based on the estimated cell temperature and global solar radiation values on inclined surface, power generation values of on-grid and off-grid systems are predicted with a model in MATLAB, and these values are compared with actual power generation values. It is seen that cell temperature values estimated by the standard approach give the best prediction values of power generation.