Ergonomik risk analizi yöntemlerinin karşılaştırılması ve bir kalıp imalat firmasında uygulanması
Comparison of ergonomic risk analysis methods and implementation a mold manufacturing company
  1. Tez No: 459004
  2. Yazar: CANSU NEŞELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ ÖNGEL, DR. UTKU ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Education, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde ilerleyen teknolojilere rağmen insan gücüyle yürütülen işler bakımından çalışanlardaki kas iskelet sistemi rahatsızlıkları gittikçe artmaktadır. Bu da çalışanların işlerinde verimsiz olmasına yol açtığı için işletmelerin maddi kayıplar yaşamasını ve işlerini yetiştirememesini de beraberinde getirmektedir. Olası rahatsızlıkların ortaya çıkmadan önlemlerinin alınması için, işlerin ergonomik risk analizinin yapılması, insan üzerinde fiziksel zorlamaya neden olan faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin ortadan kaldırılması için gerekli düzeltici önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu çalışmada bir kalıp, elektrikli ev aletleri ve inşaat sanayi şirketi olan bir fabrikanın çalışanları üzerinde ergonomik risk analizi yapılmış ve en çok kas iskelet sistemi rahatsızlıkları yaşanan bölüm belirlenmiştir. Bu bölümde çalışanların yaptıkları iş tanımları belirlenerek çalışanların iş sırasında yaptıkları hareketlerin ergonomik açıdan risk skorları bulunmuştur. Ergonomik risk analizi yöntemlerinden“REBA”ve“RULA”kullanılarak skorlamalar yapılmıştır. Risk analizinden çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Risk analizi skorlarına göre iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, despite advancing technology, musculoskeletal disorders in workers in terms of work carried out by human power is increasing. It brings financial losses to businesses and come short of jobs for jobs that lead to unproductive employees. For the measures taken to avoid potential inconvenience before make of ergonomic risk analysis jobs, determining the factors that cause physical force on human and necessary corrective measures should be taken for these factors to be abolish. In this study, a mold, electrical appliances and construction industries ergonomic risk analysis on the company's employees and a factory that made the most part has been identified experienced musculoskeletal disorders. Ergonomically risk scores of movement of workers during their work by determining their employees job descriptions in this section are found. Ergonomic risk analysis methods of the“REBA”and“RULA”is made using the scorings. The results of the risk analysis are evaluated. Scores based on risk analysis was made suggestions for improvement