Evaluation of effectiveness of cold atmospheric plasma treatment methods for prevention of ventilator-associated pneumonia
Ventilatör ilişkili pnömoninin önlenmesi amaçlı atmosferik soğuk plazma muamele yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 459012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UTKU KÜRŞAT ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hastane kökenli enfeksiyonlar (hastane enfeksiyonları) kişinin bu enfeksiyon dışında bir sebepten hastanede yatışı sırasında meydana gelen ciddi bir sağlık problemidir. Mikroorganizmaların kolonizasyonu ölüme yol açıyor, detaylandırırsak, Ventilatör İlişkili Pnömoni (VİP) hastane enfeksiyonlarının %15'ini oluşturup ölüm oranı bakımından dikkat çekmektedir. VİP yoğun bakım ünitelerinde ventilatöre bağlı hastalarda görülen yaygın bir hastalıktır. Bu hastalıkta endotrakeal tüpler veya trakeostomi aracılığıyla mekanik ventilasyonun sağlanmasıyla 48 saat içinde pnömoni gelişir. Öncelikle solunum yollarına ardından akciğer parankima dokusuna yerleşen mikroorganizmaların saldırıları nedeniyle bu enfeksiyon meydana gelir. Solunum yollarına en sık olarak yerleşen bakteriler S.aureus, P. aureginosa, K. pneumonia, E.coli, Acinetobacter, Candida, ve Enterobacter türleridir. Antibiyotiklere dirençli organizmalar nedeniyle mevcut tedaviler yetersiz kalmakta ve ölüm oranı artmaktadır. Bu hastalığı çözmek için plazma önemli bir rol oynayabilir. Plazma iyonize gaz olup maddenin dördüncü halidir. Plazma tıp alanında sıcak olmayan plazma olarak adlandırılır ve tıbbi plazma yeni ve gelecek vaat eden bir alandır. Tedavi alanındaki plazma uygulamaları hastaları antibiyotiğe dirençli organizmalardan korumak için hızlı ve güzel etki sağlayabilir. Araştırmanın amacı endotrakeal tüpte oluşan biyofilmi önleyici ve biyofilmi inactive edici plazma uygulamasını geliştirmektir. Biz bu amaç için farlı sistemler tasarladık ve endotrakeal tüpte oluşan Staphylococcus aureus, Acinotabacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa ve Candida albicans biyofilmini önlemek ve ortadan kaldırmak için uygun plazma parametrelerine karar verdik. Sonuçlarımız çeşitli plazma uygulama yöntemlerinin endotrakeal tüp içinde oluşan biyofilmin önlenmesinde ve yok edilmesinde yeterli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, atmosferik basınçlı soğuk plazma uygulama yöntemlerinin ventilator ilişkili pnömoninin tedavisinin yönetiminde dikkate alınabilir.
Özet (Çeviri)
Hospital-acquired infections (HAI) (nosocomial infection) are serious health problems that occur when person acquires infection during stay in a hospital for causes other reasons than that infection. Colonization of microorganisms pave the way for deaths, in detail, Ventilator Associated Pneumonia (VAP) is remarkable in terms of mortality accounted for 15% of nosocomial infections. Ventilator associated pneumonia (VAP) is common a disease, especially among patients that are on connected ventilators in intensive care units. It is defined as the pneumonia, in which occurs in at least 48 hours after mechanical ventilation, is provided via endotracheal tubes or tracheostomy. This infection occurs because of assault of microorganisms that settle in endotracheal tubes in respiratory tract and then in lung parenchyma tissue. The most common settling organisms in respiratory tract are S.aureus, P. aureginosa, K. pneumonia, E.coli and Acinetobacter, Candida, Enterobacter species. Due to multi drug resistant microorganisms, the current treatments are inadequate and the mortality rate increases. Therefore, plasma can play significant role for the management of ventilator-associated pneumonia. Plasma is ionized gas and defined as the fourth state of matter. The treatments of plasma in health care can ensure quick and pretty effect to protect from resistant microorganism to antibiotics to patients. The purpose of present study is to develop a method of plasma treatment which can be utilized for the control and prevention of ventilatör associated pneumonia. For this concept, we have designed different systems and determined optimum parameters to prevent and eradicate biofilms of Staphylococcus aureus, Acinotabacter baumannii, Pseudomonas aureginosa, and Candida Albicans in endotracheal tubes. Our results indicate that, various plasma treatment modalities are capable of prevention and eradication of biofilms grown in endotracheal tubes. Therefore, cold atmospheric pressure plasma treatment methods could be considered as for the management of ventilator associated pneumonia.