Sub-phase design for electrospun nanofibrous interlayer toughening in hierarchical composites
Elektrodokunmuş nanolif arakatman destekli yapısal kompozitler için malzeme tasarımı
- Tez No: 459026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH PAPİLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uçak Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Defense and Defense Technologies, Aircraft Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışması yapısal kompozit malzemelerde elektrodokunmuş nanoliflerle elde edilen arayüz güçlendirme metodunu temel almaktadır. Polistiren-kopolimer glisidilmetakrilat (P(St-co-GMA)) bazlı epoksi uyumlu nanofibelerin yapısal kompozitler içindeki çalışma prensibi anlatıldıktan sonra, bu prensibin işlediği iki orjinal uygulama problemi göz önüne alınmıştır. Arayüzleri güçlendirilmiş kompozit malzemelerin performansı eksenel yüklemeler ve yapı içinde gerilim arttırıcıların (örnek:delik) varlığında değerlendirilmiştir. İkinci örnekte ise arayüzü güçlendirilmiş kalın kompozit laminatlar yüksek gerinim koşullarına tabii tutulmuştur. Çalışmanın ikinci kısmında ise, termoplastik temelli nanolifler için sıcaklık temelli malzeme limitler değerlendirilmiştir. Buada öncelik sürerli elektrodokunabilen ve sıcaklık etkisiyle kompozit kürlenme sürecinde yapı içi çapraz bağlananilen P(St-co- GMA)/Ftalik Anhidrit(FA)-Tribütilamin(TBA) nanoliflerine verilmiştir. Bu fiberlerin çapraz bağlı ve çapraz bağsız hallerinin sadece ısıl işlem ile birlikte kendinden destekli nanokompozit yapılara dönüşümü açıklanmıştır. Son olarak P(St-co- GMA)/TBA-PA nanoliflerinin yapı içi kürlenme kinetiği prepreg malzemeler üzerinde çalışılmıştır. Çalışma boyunca tüm mekanik veriler kırılma yüzey analizleriyle desteklenmiş ve elde edilen yüksek mekanik performans bu yüzeylerdeki morfolojik oluşumlarla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interlayer toughening of composite materials forms the basis of this thesis work. Two out of the box application oriented case studies present incorporation of polystyreneco- glycidyl methacrylate (P(St-co-GMA)) based nanofibers to carbon/epoxy prepreg surfaces as interlayers. The effect of nanofibrous interlayer toughening approach on the in-plane strength of composites with/without stress raisers (such as holes) is initially evaluated. Performance of interlayer toughened thick laminated composites under high strain load conditions is then exemplified. While elaborating potential material limits for thermoplastic nanofibrous interlayers, novel heat stimuli in-situ crosslinking methodology and its integration into composite curing are discussed. Continously electrospinnable P(St-co-GMA)/Phtalic Anhydride(PA)- Tributyl Amine(TBA) nanofibers are able to crosslink inside the epoxy matrix upon reaching certain initiation temperature. The novel concept of self-same nanocomposites formed only through electrospinning and its stand-alone thermal processing is also presented. Enhanced curing associated with the epoxy-P(St-co-GMA)/PA-TBA nanofiber interaction is demonstrated through cure kinetics study. Superior mechanical properties in each case study are extensively elaborated through fracture surface analyses.