How does diversity seeking attitude of individuals affect trustworthiness of a society
Bireylerin çevrelerinde farklı tipte bireyleri istemesi toplum içerisinde kişilerin birbirine olan güvenilirliğini nasıl etkiler
  1. Tez No: 459038
  2. Yazar: DİCLE YAĞMUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RANA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, iki tipte bireyin varlığından söz edebiliriz. İki farklı birey tipinin, onları birbirinden ayıran cinsiyet, ırk gibi farklı karakteristik özelliklere sahip olduğunu kabul ettik. Thomas Schelling'in çalışması temel alınarak her bireyin komşu isteğine göre rastgele yer değiştirdiği ve isteğini karşılayan noktayı bulduğunda hareket etmeyi bıraktığı sistemde, önceki çalışmalardan farklı olarak ve onlar da referans alınarak, farklı komşu isteği durumları için incelemeler yapıldı. Çalışmanın asıl amacı, farklı tipte bireyleri komşu olarak görme isteği, toplum içerisinde aynı tipte bireylerin birbirleri ile ilişkilerini ne kadar etkilemekte olduğunun incelenmesi. Bunun analizini de bireylerin aynı tipte komşularının gruplaşma durumuna ve komşularının yerleşimine bakarak yaptık. Ulaştığımız sonuçlara göre, farklı tipte komşuları sorun etmeyen bireyler için aynı tipte komşuları ile gruplaşmalarında kayda değer bir değişiklik gözlenmiyor. Diğer taraftan, geleneksel ayrışma indekslerinin yanı sıra önerilen komşu dağılım fonksiyonunun farklılaştırılmış hali üzerinde çalışıldı. Yaptığımız çalışmalar farklı network tipleri ve toplumda azınlık olan durumlar için de tekrarlandı. Tezin son kısmında, günümüzde sürekli tartışma konusu olan göç ve mülteci sorununa ilişkin bir çalışma gerçekleştirdik. Mültecilerin, toplum içerisine belirli desenlere uyarak yerleştiği sonucuna ulaştık. Göçün gerçekleştiği bölgedeki sakinlerin üzerinde göçün etkisinin incelediğimiz yönlerden göz ardı edilebileceği sonucuna ulaştık. Doğru planlama ve politikalarla, yerleşim bölgesindeki sakinlerin de istekleri ve beklentileri göz önünde bulundurularak göç ve mülteci sorununu ortadan kaldırmak için doğru planlamaların yapılabileceği öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we assume that there is a population of individuals, whom we refer to as agents. In our model, two types of agents exist. We think of the two types as representing some immutable characteristic, for example, race or ethnicity. Schelling assumed that there is a threshold t common to all agents: if an agent discovers that less than t of its neighbors are of the same type as itself, then it has an interest in moving to a new cell (Schelling, 1971). This simple model of Schelling illustrates how the forces leading to segregation (phase separation) are remarkably robust. Even if people only have a mild preference for living with neighbors of the same color, a significant level of segregation may occur. Inspired from the fact that some respondents want to live in mixed neighborhoods rather than where there are mostly populated by the same color, we included in the model an upper bound of like-colored agents for each agent's satisfaction function (Gunes, 2015). In our model, therefore, the agents are not only tolerant to opposite colors, but deliberately seek diversity. A real–life counterpart of this diversity desire is that in multi–ethnic communities where the agents reportedly said that they want their children to learn to get along with others. In our work, we aimed to analyze the effect of this new preference on trustworthiness between agents' similar–like neighbors. We also introduce several measures to quantify different patterns emerging from both tolerant and diversity seeking agents. The conventional segregation measures cannot appreciate the differences. We also generate a new model to introduce a new agent type where we called them as refugees to get an insight related to migration and refugee problem.