Erzurum ilinde ısı yalıtım kalınlıklarının enerji, ekonomik ve çevresel analizi
Thermal insulation thickness of energy, economic and environmental analysis in province of Erzurum
- Tez No: 459051
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ülkemizde enerji tüketimi hem gelişim düzeyine hem de nüfusa bağlı artış göstermektedir. Ülke ekonomisinin dinamiklerinden biri olan enerji sektöründe doğal gaz, petrol ve kömür gibi karbon içeren yakıtların büyük bir kısmı ithal edildiğinden dolayı ülkemiz enerji sektöründe dışa bağımlı hale gelmiştir. Bu nedenle yakıt tüketiminin ülke ekonomisi üzerinde etkisi ve karbon kökenli yakıtların çevreye verdiği zarar dikkate alındığında yalıtımın önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada ısı yalıtım sistemlerinde kullanılan yalıtım malzemelerinin kalınlıklarının etkileri incelenmiştir. Erzurum ili şartlarında örnek bir bina için TS 825 Standardı 2008 yılı revizyonuna göre yapılan hesaplamada, üç farklı (XPS, EPS ve cam yünü) yalıtım malzemesi için sırasıyla 13,8 cm, 14,6 cm ve 15,8 cm asgari yalıtım kalınlıkları elde edilmiştir. Bu değerler Erzurum'da uygulanan 5 cm ısı yalıtım kalınlığı ile kıyaslandığı zaman, yıllık ısıtma enerjisi ve karbodioksit salınımı açısından %35-38 daha düşük değerler elde edilmiştir. Ayrıca net tasarruf açısından 5 cm yalıtım kalınlığı yerine asgari yalıtım kalınlıkları kullanıldığında yaklaşık %7,2 daha fazla tasarruf elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our country, energy consumption has been increasing due to developmental state and population. Our country has become dependent on outside financial sources in energy sector which is one of the dynamics of economics because carbon-containing fuel such as natural gas, petrol and coal are imported. Therefore, importance of insulation emerges when the impact of fuel consumption on the country's economy and environmental damage caused by carbon-based fuels are taken into account. In this study, thickness of insulating material which is used in insulating systems has been examined. After a calculation in accordance with TS 825-2008 revision, for a building in Erzurum conditions the thickness of 13,8 cm, 14,6 cm and 15,8 cm have been obtained respectively for three different insulation materials XPS, EPS and glass wool. In comparison to the 5 cm thermal insulation material which is used in Erzurum, 35-38% lower values have been obtained in terms of yearly heating energy and carbon dioxide emission. It has also been observed that, in terms of net savings more than 7,2% savings can be achieved by using minimum insulation thicknesses instead of 5 cm insulation thicknesses.