Elektriksiz kaplama yöntemi ile süperhidrofilik MgB2 kaplamaların üretimi
Production of superhydrophilic MgB2 coatings by electroless coating method
  1. Tez No: 459058
  2. Yazar: SELÇUK AVCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elektriksiz kaplamalar düşük maliyetli bir proses sunması ve pürüzlü ve karmaşık geometriye sahip parçalarda üniform bir film kalınlığa sahip sert yüzeyler sunması nedeniyle geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Son yıllarda elektriksiz Ni-B ve Ni-P kaplamlara alternatif olarak elektriksiz MgB2 kaplamaların kullanılabileceğine dair bir potansiyel dikkat çekmektedir. Fakat MgB2 kaplamalar genellikle elektriksiz kaplama yöntemleri dışında farklı daha pahalı yöntemlerle üretilmekte ve bu kaplamaların özellikle süper iletkenlik ve diyamanyetiklik özellikleri üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada elektriksiz kaplama yöntemi kullanılarak AISI 1020 çelik üzerine takviyesiz ve SiO2 nanopartikül takviyeli MgB2 kaplamalar üretilmiş ve üretilen kaplamaların, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X-ışınları difraksiyonu (XRD) ile yapısal özellikleri, mikrosertlik cihazı ile mekanik davranışı, pin-on-disk tribotest cihazı ile tribolojik davranışı ve temas açısı ölçer ile de ıslanabilirlik özellikleri araştırılmıştır. Kristalografik olarak hegzagonal bir yapı sergileyen kaplamalarda, homojen ve yoğun bir mikroyapı ve taban malzemeye göre yaklaşık 5 katlık bir sertlik artışı elde edilmiştir. Temas açısı ölçümleri ise hem takviyesiz, hem de takviyeli kaplamaların, süperhidrofilik bir karakter taşıdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Electroless coatings have been used in a wide range of fields because they offer a low-cost process and provide the hard surfaces having uniform thickness on the parts with rough and mixed geometry. Recently a potential pertaining to be able use electroless MgB2 coatings as an alternative to electroless Ni-B and Ni-P coatings attracts attention. However MgB2 coatings are generally produced using different and more expensive techniques apart from electroless deposition methods and the investigations on especially superconductivity and diamagnetism properties of these coatings have been performed. In this study, unreinforced and SiO2 nanoparticle-reinforced MgB2 coatings were produced on AISI 1020 steel using electroless deposition method and the structural properties via X-ray diffractometer (XRD) and scanning electron microscope, the mechanical behavior using microhardness tester, tribological behavior by pin-on-disc tribotester and wettability properties using contact angle meters were investigated for the produced coatings. An homogeneous and dense microstructure and a hardness rising of 5-fold according to the substrate were obtained for the deposits exhibited a crystallographically hexagonal structure. Also contact angle measurements showed that both the unreinforced and SiO2 nanoparticle-reinforced MgB2 coatings have a super hydrophilic character.