Karbon nanotüp/metilen mavisi kompozit kâğıt elektrotların hazırlanması, karakterizasyonu ve nitritin amperometrik tayininde kullanılması
Preparation and characterization of carbon nanotubes/methylene blue composite paper electrodes for amperometric detection of nitrite
  1. Tez No: 459077
  2. Yazar: TUĞBA ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALANYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tez kapsamında, çok duvarlı karbon nanotüplerin (CNTs) yüzeyi kimyasal oksidasyon yöntemi kullanılarak fonksiyonel hale getirilmiştir (CNTs-Ox). CNTs-Ox sulu dispersiyonu içerisine farklı miktarlarda metilen mavisi (MB) boyar maddesinin ilave edilmesiyle CNTs-Ox/MB kompozit karışımı hazırlanmıştır. CNTs-Ox ve CNTs-Ox/MB karışımlar vakum filtrasyon yöntemi kullanılarak membran üzerinden filtrelenerek CNTs-Ox ve CNTs-Ox/MB kağıt elektrotlar elde edilmiştir. Hazırlanan kompozit kağıtların iletkenliğini artırmak için elektrokimyasal indirgenme prosedürü uygulanmıştır. Hazırlanan elektrot materyallerinin karakterizasyonu için UV-görünür bölge absorpsiyon spektroskopisi, taramalı elektron mikroskopisi, enerji dağılımlı spektroskopi, taramalı tünelleme mikroskopisi, X-ışınları difraksiyonu, Raman spektroskopisi, dönüşümlü voltametri, kronoamperometri ve dört nokta iletkenlik ölçüm teknikleri kullanılmıştır. Hazırlanan elektrotlar kullanılarak NO2-'nin elektrokatalitik dedeksiyonu gerçekleştirilmiştir. CNTs-Ox/MB kompozit kağıt elektrotun NO2-'nin amperometrik belirlenmesinde geniş lineer çalışma aralığı, düşük dedeksiyon limiti ve yüksek duyarlılığa sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, surface multi-walled carbon nanotubes (CNTs-Ox) were functionalized by Chemical oxidation method to prepare oxidized CNTs structure (CNTs-Ox). CNTs-Ox dispersions were mixeol with various amount of methylene blue (MB) to prepare composite dispersions (CNTs-Ox/MB). The CNT-Ox and CNTs-Ox/MB dispersions were filtered through a membrane by using vacuum filtration system to obtain CNT-Ox and CNTs-Ox/MB papers. The prepared composite papers reduced by an electrochemical reduction procedure to increase the conductivity of the papers. The prepared electrode materials were characterized by using different techniques such as UV-visible absorption spectroscopy, scanning electron microscopy, energy dispersive X-ray microanalysis, scanning tunneling microscopy, X-ray diffraction, Raman spectroscopy, cyclic voltammetry, chronoamperometry, and four-point probe conductivity measurement techniques. The prepared paper electrodes were successfully performed for the amperometric determination of NO2-. When used for the amperometric detection of nitrite, the CNTs-Ox/MB composite paper electrodes demonstrated a wide linear range, a low detection limit, and high sensitivity.