Bazı flor sübstitüe kalkon/dihidrokalkon türevlerinin sentezleri ile bu bileşiklerin anti-kanser ve anti-tüberküloz aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and anti-cancer and anti-tubercular activities evaluation of some fluoro- substituted chalcones
  1. Tez No: 459078
  2. Yazar: ARZU GÖBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTUNDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bir seri yeni flor sübstitüe kalkon türevleri sentezlendi. Bu bileşiklerin anti-proliferatif aktiviteleri MTT metodu kullanılarak beş kanser hücre hattına karşı değerlendirildi. Bileşiklerin çoğunun 0.029-0.729 1M aralığında IC50 değerlerinde orta veya yüksek dereceli aktivite gösterdiği belirlendi. Sentezlenen bileşiklerden 56 ve 60 kanser hücre hatlarına karşı en güçlü anti-proliferatif aktiviteye sahip bileşikler olduğu belirlendi ve 56 en umut vadeden bileşik olarak tanımlandı. Diğer taraftan sentezlenen bileşiklerin Mycobacterium tuberculosis H37Rv türüne karşı anti-tüberküloz etkileri ve beş yaygın patojenik bakteriye karşı ve üç yaygın fungal türüne karşı anti-mikrobiyal aktiviteleri değerlendirildi. Bileşikler (50, 52 ve 54), IC50 değerleri ≤16,760 ile çok önemli antitüberküloz aktivite göstermişlerdir. Bileşikler 50, 52, 55-56 ve 61'in bakteri türlerine karşı orta dereceli aktivite göstermiş ve 50, 53, 57, 58 ve 60 bileşiklerinin anti-fungal aktiviteleri ampicilline ve fluconazole ilaçları ile karşılaştırılabilir düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A series of new fluoro-substituted chalcone derivatives were synthesized.Their anti-proliferative activities were evaluated against five cancer cells lines using the MTT method. Most of the compounds showed moderate to high activity with IC50 values in the range of 0.029–0.729 µM. Among synthesized compounds, 56 and 60 showed the most potent anti-cancer activities against cancer cells and 56 was determined as the most encouraging compound. On the other hand, all synthesized compounds were evaluated for their antitubercular efficacy against Mycobacterium tuberculosis H37Rv and antimicrobial activity against five common pathogenic bacterial and three common fungal strains. Compounds 50, 52 and 54 displayed significant antitubercular activity with IC50 values ≤16,760. Compounds 50, 52, 55-56 and 61 exhibited moderate activity against the bacteria, and the antifungal activities of compounds 50, 53, 57, 58 and 60 were comparable against to reference drugs that are ampicillin and fluconazole.