Dünya'da ve Türkiye'de Nosema spp. ile ilgili yapılan çalışmalar
Studies about Nosema spp. in the World and Turkey
  1. Tez No: 459086
  2. Yazar: MAHMUT HULİSİ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DODOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Nosema hastalığı dünya genelinde büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Nosema hastalığı nedeniyle her yıl fazla sayıda arıcı kolonilerini kaybetmekte ve normalinden çok daha az ürün elde etmektedir. Bunların yanında kolonilerini iyileştirme çabası içine giren birçok arıcı değişik yöntemlere başvurarak kolonilerinden hastalıkları uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Arıcıların ekonomisi nosema hastalığı nedeniyle sarsılmakta arı ürünlerinden istedikleri kazancı elde edememektedirler. Dünya genelinde nosema hastalığı üzerine yapılan birçok çalışma mevcuttur. Mücadelesinde ve korunmasında fumagilin kullanılmakla beraber yeni mücadele yöntemleri üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Fumagillin kullanımı birçok ülkede yasaklanmıştır. Uzun bir süre dünyanın fumagilline yoğunlaşması nedeniyle sporlar direnç kazanmıştır. Bu sebeplerden dolayı yeni mücadele yöntemleri kullanılmaktadır. Birçok araştırmada ise yeni mücadele teknikleri araştırılmaktadır. Türkiye'de nosema hastalığı üzerine yapılan çalışmalar az sayıda olsa da yeni ve kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır. Dünya'da ve Türkiye'de yapılan bu çalışmaların çok farklı yönleri olmasına rağmen amaçları aynıdır. Esas amaçlar nosema enfeksiyonun kolonilerden uzak tutulması, enfekte olan kolonilerin en az hasarla kurtarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Nosema disease has caused major economic loses at the worldwide. Many beekeepers losing their colonies every year due to nosema disease and get much less product than normal. In addition to these, many beekeepers try to remove the disease from their colonies using different methods to improve their colonies. Nosema disaese have become a major concern in the beekeeping industry and bekeepers couldn't get enough profit from bee products. There are many studies about nosema disease in the world. Although fumagillin is the only antibiotic approved for control of nosema disease in honey bees, there are different studies to fight with Nosema disease. Most of the countries prohibited using fumagillin. Using fumagillin for a long time also caused the spores resistant to the drug. For these reasons, new control methods have been used. New fighting techniques have also been investigated in many studies. Although the number of studies about nosema disease are limited in Turkey, new and extensive studies are being carried out. The goals are the same although there are many different aspects of these studies in the world and in Turkey. The main purpose is to keep the nosema infection away from the colonies and save the infected colonies with minimal damage.